Cykl życia baterii

Europarlament gotowy na negocjacje w sprawie nowych przepisów regulujących cały cykl życia baterii

Parlament Europejski (PE) poinformował, że jest gotowy do negocjacji z rządami państw Unii Europejskiej (UE) w sprawie ostatecznego kształtu nowych przepisów regulujących cały cykl życia baterii, od projektu do końca życia produktu.

Podczas środowej (9 marca) debaty posłowie podkreślali kluczową rolę baterii w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, neutralną dla klimatu, a także dla konkurencyjności i strategicznej autonomii UE. Projekt przepisów został przyjęty w czwartek (10 marca) przy 584 głosach za, 67 przeciw i 40 wstrzymujących się.

Europosłowie chcą nowych przepisów regulujących cały cykl życia baterii

Jak zaznacza PE, europosłowie opowiadają się za zmianą obecnych przepisów, tak by uwzględniały rozwój technologiczny. Proponują oni zaostrzenie wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju, wydajności i etykietowania, w tym wprowadzenie nowej kategorii „baterii do lekkich środków transportu” (LMT), takich jak elektryczne hulajnogi i rowery, oraz przepisów dotyczących deklaracji i etykietowania śladu węglowego. Do 2024 r. przenośne baterie w urządzeniach, takich jak smartfony, oraz baterie do lekkich środków transportu muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby konsumenci i niezależni operatorzy mogli je łatwo i bezpiecznie samodzielnie wymienić, uważają posłowie.

Po raz pierwszy w prawodawstwie europejskim rozporządzenie w sprawie baterii ustanawia całościowy zestaw przepisów regulujących cały cykl życia produktu, od fazy projektowania do końca jego życia. Stwarza to nowe podejście do zwiększania cyrkularności baterii i wprowadza nowe normy zrównoważonego rozwoju, które powinny stać się punktem odniesienia dla całego światowego rynku baterii. Baterie są kluczową technologią dla wspierania zrównoważonej mobilności i magazynowania energii odnawialnej. Aby osiągnąć cele Zielonego Ładu i przyciągnąć inwestycje, współustawodawcy muszą szybko przyjąć jasne i ambitne przepisy oraz harmonogramy – podkreśliła Simona Bonafè, poseł sprawozdawczyni.

Cykl życia baterii zgodny z prawami człowieka

Europarlament zaznacza, że zgodnie z przyjętym stanowiskiem przemysł powinien zapewnić, iż łańcuch dostaw baterii jest w pełni zgodny z prawami człowieka i zobowiązaniami w zakresie należytej kontroli, co pozwoli wyeliminować zagrożenia związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i handlem surowcami, które często są skoncentrowane w jednym lub kilku krajach.

W sprawozdaniu określono również minimalne poziomy odzysku kobaltu, ołowiu, litu i niklu z odpadów, w celu ich ponownego wykorzystania w nowych bateriach oraz bardziej rygorystyczne cele dotyczące zbiórki baterii przenośnych.

Więcej szczegółów na temat konkretnych wymagań można znaleźć tutaj.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

pod patronatem

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny