energia wyprodukowana z odpadów

Energia wyprodukowana z odpadów zasili autobusy

Od stycznia 2024 r. do zasilania komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie wykorzystywana energia wyprodukowana z odpadów. Prąd od EcoGeneratora trafi nie tylko do Tramwajów Szczecińskich, ale także do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” (SzPA). Poinformował o tym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO).

Co zasilili energia wyprodukowana z odpadów przez EcoGenerator?

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez ZUO, a konkretnie przez EcoGenerator świecą już m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym mieście. Podstawą jest umowa z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego. Energia ta pozwala też na działanie Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Podobnie będzie i w przyszłym roku. Mało tego do tych jednostek dołączą jeszcze miejskie tramwaje i autobusy. Umowa z tymi ostatnimi została podpisana na początku listopada br. – wskazał ZUO.

Plan zakupu prądu na potrzeby obiektów Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. Przewiduje on też trzy punkty poboru. To stacje ładowania autobusów przy ul. Kołłątaja, Owocowej oraz przy ul. Kolumba. W stacjach tych ładowane są autobusy linii nr 75, 87 i 51.

Planowane roczne zużycie energii elektrycznej ma wynieść 1200 MWh, a łączna wartość netto planowanego zakupu tejże energii ma sięgnąć niemal 538 tys. zł. Szacuje, że autobusowy przewoźnik dzięki prądowi z ZUO zaoszczędzi ok. 200 zł za 1 MWh.

Zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną

Umowa ZUO ze SzPA to kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin. Jego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej – zaznacza ZUO. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić ok. 65% energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła. Jak zaznacza ZUO, mogłyby one wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie. W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. na otwarcie ZUO w Szczecinie

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu