Toruń przystąpił do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Partnerem programu stworzonego przez organizację odzysku ElektroEko jest Urząd Miasta Torunia, a jego operatorem – tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO).
Oficjalne przystąpienia do programu odbyło się 6 czerwca 2014 r. – Mieszkańcy Torunia mogą pozbyć się dużych elektrośmieci bez wychodzenia z domu, a mniejszych urządzeń – w dwóch dedykowanych punktach zbierania. Tak sprawny system wiąże się z licznymi korzyściami dla torunian, środowiska oraz placówek oświatowych, które – angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu – będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego – powiedział Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta Torunia.
Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” ma rozwiązać problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) na terenie miasta oraz ułatwić mieszkańcom Torunia prawidłowe pozbycie się takich odpadów. – Będziemy odbierać śmieci bezpośrednio od mieszkańców. Wystarczy, że zgłoszą taką potrzebę. Usługa będzie bezpłatna – zapewnia Piotr Rozwadowski, prezes MPO.– Warunek jest jeden: muszą to być duże elektrośmieci, takie jak np. lodówka czy pralka, a nie suszarka do włosów czy kalkulator. Mniejsze trzeba dostarczyć osobiście. Elektroodpady będą odbierane ze wskazanej przez mieszkańców lokalizacji, w ustalonym terminie. Aby zamówić usługę, wystarczy zadzwonić lub wejść na stronęwww.elektrosmieci.pl. Na małe elektrośmieci do dyspozycji torunian oddano dwa publiczne punkty zbierania. Przyniesiony przez mieszkańców ZSEE przyjmowany jest w każdej ilości, bezpłatnie.
Co istotne, Toruń nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z prowadzeniem programu. – Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not-for-profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami –mówił Przemysław Kędzierski, członek zarządu spółki.
Na podstawie: www.torun.pl