2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał z maksymalną wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów – podał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO). Wspomniana ilość odpadów dotarła do szczecińskiej spalarni dzięki ok. 14 tys. dostaw.
Ile energii wyprodukował EcoGenerator działając z maksymalną wydajnością?
Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 r. EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii elektrycznej oraz ponad 737 tys. GJ ciepła. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja wyniosła niecałe 65,5 tys. MWh prądu oraz prawie 726 tys. GJ ciepła. Wytworzona z odpadów energia elektryczna trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
Odpady z terenu Szczecina, a także z gmin oraz związków celowych gmin, które mają zawarte porozumienia z Miastem stanowią ok. 70 proc. strumienia odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to odpady pozyskane komercyjnie. Pochodzą one od różnych innych dostawców. Szczeciński ZUO podkreśla przy tym, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.
Nowe sondy na kominie
Podsumowując ubiegły rok, obok szeregu aktywności, ZUO wskazał też, co wzbogaciło zakład po corocznym postoju remontowym instalacji. Na początku września na kominie zainstalowane zostały nowe sondy. Szczeciński ZUO podkreśla przy tym, że już teraz zakład spełnia wymogi, które będą obowiązywały dopiero pod koniec 2023 r.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ZUO w Szczecinie