działanie spalarni odpadów

Działanie spalarni odpadów podsumowane

Urząd Miasta Krakowa (UM) na swojej stronie internetowej „Magiczny Kraków” zaprezentował podsumowanie ubiegłego roku w działalności tamtejszej spalarni odpadów, zwanej Ekospalarnią.

Jak podaje UM, instalacja Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów pracowała w 2018 r. efektywnie. W dodatku ogromnym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zwiedzania Ekospalarni – odwiedziło ją blisko 6,5 tysiąca osób.

Kraków podsumował działanie spalarni odpadów w 2018 r.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. zakład przekształcił w energię elektryczną i cieplną niespełna 220 tys. ton odpadów. Powstało dzięki temu procesowi ponad 57 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 817 tys. GJ ciepła. Spalarnia wyprodukowała więcej energii elektrycznej (o 2,4%) i ciepła (o 4,5%) niż w analogicznym okresie 2017 r. Wzrost wyprodukowanych i sprzedanych ilości energii jest efektem optymalizacji pracy poszczególnych elementów instalacji – wskazuje UM.

Praca Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów jest zadowalająca, instalacja działa dobrze. Zawsze jednak można wprowadzić kolejne inwestycje i ulepszenia. Rozważamy realizację projektu dodatkowej instalacji służącej do odzysku ciepła ze spalin, której zadaniem będzie zwiększenie ogólnej sprawności zakładu. Projekt jest innowacyjny, dlatego wymaga szczegółowych analiz technicznych, proceduralnych, a także finansowych. W tym roku zdecydujemy czy, a jeżeli tak, to kiedy będziemy go realizować – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK).

Energia elektryczna wyprodukowana w Ekospalarni w 2018 r. w części uznana została za tzw. energię zieloną. Krakowski magistrat zaznacza, że KHK jako pierwszy operator spalarni w Polsce podjął się przygotowania metodyki oraz przystąpił do badań odpadów i opracowywania wniosków o przyznanie świadectw pochodzenia energii wytworzonej w procesie termicznego przekształcania odpadów.

Krakowski UM podkreśla także, że dzięki Ekospalarni Kraków radykalnie ograniczył składowanie odpadów oraz zwiększył swoje bezpieczeństwo energetyczne. Jak zaznacza UM, dzięki Ekospalarni udało się także ograniczyć emisję metanu do środowiska, a koszt utylizacji odpadów jest zdecydowanie niższy niż ich składowanie.

Przy okazji UM zaznacza, że dużą popularnością cieszy się zwiedzanie działającej w Ekospalarni ścieżki edukacyjnej. Chętnie korzystają z niej zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i goście z Polski i zagranicy. W minionym roku zakład odwiedziło blisko 6,5 tys. osób.

Na podstawie krakow.pl

fot. KHK/Magiczny Kraków

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny