Dwa miesiące odbioru elektrośmieci

Dwa miesiące odbioru elektrośmieci w Katowicach

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach (MPGK) podsumowało pierwsze dwa miesiące odbioru elektrośmieci z mieszkań i domów katowiczan – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM).

Dwa miesiące odbioru elektrośmieci i 300 gospodarstw domowych

Od lipca w ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mogą w łatwy sposób pozbyć się wysłużonych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Pralki, lodówki i telewizory – te sprzęty najczęściej oddawali katowiczanie w okresie wakacyjnym. Do tej pory blisko 300 gospodarstw domowych skorzystało z bezpośredniego odbioru elektrośmieci z domów i mieszkań, pozbywając się tym samym łącznie ponad 22 ton tego rodzaju odpadów – podaje UM za MPGK.

Dwa miesiące odbioru elektrośmieci – 4 tony odebranych odpadów stanowiły telewizory kineskopowe

Jak mówią pracownicy MPGK, wśród odebranych elektrośmieci największą ich część stanowiły sprzęty AGD, a więc pralki, kuchenki, zmywarki i lodówki, których łącznie odebrano do tej pory ponad 8,5 tony. Nowa usługa umożliwiła mieszkańcom Katowic przeprowadzenie domowej inwentaryzacji, dzięki czemu zgłoszone do odbioru, niedziałające lub nieużywane komputery, telewizory i sprzęty biurowe będą mogły posłużyć jako źródło cennych surowców, które zostaną pozyskane w procesie recyklingu. Dwa miesiące odbioru elektrośmieci to okres, w którym mieszkańcy Katowic pozbyli się blisko 6,5 ton tego typu urządzeń elektronicznych – w tym ponad 4 tony stanowiły telewizory kineskopowe! – podkreśla UM.

Taki wynik to duże zaskoczenie. Chociaż lata świetności telewizorów CRT już dawno minęły, to w dalszym ciągu goszczą one w wielu gospodarstwach domowych – najczęściej zajmując jednak miejsce w garażach, komórkach lub na poddaszach. Większość takich telewizorów to urządzenia ciężkie i nieporęczne, więc nie każdy mieszkaniec Katowic ma też możliwości, aby taki sprzęt przywieźć do nas osobiście. Dlatego z nowej usługi chętnie korzystają osoby starsze, którym bezpośredni odbiór elektrośmieci w znacznym stopniu ułatwia pozbycie się ciężkich, przestarzałych sprzętów – mówi Krzysztof Król, kierownik Działu Transportu MPGK Katowice.

Gminne punkty zbiórki odpadów też przyjmują elektrośmieci

Jednocześnie UM przypomina, że cały czas na terenie Katowic funkcjonują gminne punkty zbiórki odpadów (GPZO), które w okresie wakacyjnym także odnotowały duże ilości odebranych odpadów. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy mieszkańcy Katowic przywieźli do punktów aż 47 ton odpadów. Najwięcej odpadów odebrano w dzielnicy Podlesie w GPZO znajdującym się przy ul. Zaopusta 70a. Mieszkańcy dostarczyli tam łącznie ponad 17,5 tony odpadów. Do gminnych punktów można przywieźć nie tylko elektrośmieci, ale również odpady wielkogabarytowe, odpady poremontowe, bioodpady oraz opony samochodów osobowych (w liczbie 4 sztuk jednorazowo) – wylicza UM.

Natomiast aby skorzystać z usługi odbioru elektroodpadów należy zadzwonić pod numer telefonu 12/292 66 66 lub odwiedzić stronę internetową www.elektrosmieciarka.pl, na której znajduje się formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia mieszkańców przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Odbiór elektrośmieci odbędzie się w uzgodnionym z operatorem przedziale czasowym – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama