Drzewko za makulaturę i elektroodpady

Drzewko za makulaturę i elektroodpady podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Wrocławianie otrzymali ponad 2 tys. sadzonek za przyniesioną makulaturę oraz elektroodpady. Na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) zorganizowanym z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich mieszkańcy dowiadywali się też jak pozyskać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Drzewko za makulaturę i elektroodpady otrzymali mieszkańcy Wrocławia

Wrocławianie, którzy przynieśli zepsute i zbędne urządzenia, m.in. telewizory, komputery, telefony, suszarki do włosów oraz makulaturę wracali do domów z drzewkami: jodłami, jarzębinami i modrzewiami. Organizatorzy akcji, która odbyła się 11. maja br., namawiali mieszkańców do sadzenia drzew, które staną się przydomowymi fabrykami tlenu, tak potrzebnego w czasach walki z zanieczyszczeniami powietrza i smogiem. – Podczas tegorocznej plenerowej akcji zorganizowaliśmy stoisko z okazji Dni Funduszy Europejskich, na którym nasi Doradcy Energetyczni udzielali m.in. porad jak pozyskać pieniądze z programu „Czyste Powietrze” – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Mieszkańcy, którzy odwiedzili punkt informacyjny WFOŚiGW we Wrocławiu wzięli także udział w ekoquizach, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. albumy o przyrodzie i zmianach klimatu oraz gadżety. Promowano także zdrowy styl życia. Oblegane było stanowisko ze stacjonarnym rowerem, który napędzał sokowirówkę. Nagrodą za włożony wysiłek była szklanka świeżego soku pomarańczowego. „Wykręcenie” tej porcji napoju zajmowało około minuty, a wysiłek był porównywalny do jazdy bicyklem pod małą górkę – zaznacza WFOŚiGW.

Doradcy energetyczni elementem ogólnopolskiego projektu

Przy okazji WFOŚiGW przypomina, że działania doradców energetycznych, prezentowane podczas sobotniej akcji we Wrocławiu, są elementem ogólnopolskiego projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Doradcy udzielają porad m.in. mieszkańcom, samorządowcom i rolnikom Dolnego Śląska. Eksperci WFOŚiGW we Wrocławiu organizują szkolenia i konferencje dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii oraz źródeł finansowania projektów proekologicznych. Każdy zainteresowany pozna dzięki nim zasady skutecznego pozyskiwania dotacji i pożyczek z programu Czyste Powietrze oraz praktyczne sposoby oszczędzania energii i zmniejszania domowych rachunków za prąd i wodę. Doradztwo energetyczne jest elementem „Ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zainicjowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Plenerowe wydarzenia we Wrocławiu – stoisko, działania edukacyjne: quizy i konkursy, „energorower” – były elementem ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu w Polsce. W tym roku Dni łączyły się ze świętowaniem 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorem akcji „Drzewka za makulaturę i elektrośmieci dla Zielonego Wrocławia” były Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar. Partnerem tego wydarzenia i organizatorem stoiska informacyjnego, działań edukacyjnych i „energoroweru” był WFOSiGW we Wrocławiu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

partner portalu

reklama

reklama

reklama