Dobrze trafiłeś

Ostateczne wyniki kampanii „Dobrze trafiłeś!”

Zakończyła się kampania ekologiczna „Dobrze trafiłeś!”, a wzięli w niej udział mieszkańcy pięciu zabrzańskich grup bloków. Jak podaje spółka FCC Polska, średni poziom segregacji wyniósł 22%, ale rekordziści – przy ul. Poprzecznej i Trocera przekroczyli dwukrotnie poziom 40%. Firma stwierdza, że jej kampania potwierdziła skuteczność działań edukacyjnych i mechanizmów grywalizacji w kształtowaniu dobrych nawyków.

Wzrost poziomu segregacji o jedną trzecią

Z tygodnia na tydzień w każdej wybranej lokalizacji poziom segregacji odpadów był wyższy. W pierwszym tygodniu było to 18%, a w czwartym 25%, co oznacza wzrost poziomu segregacji o ponad jedną trzecią – przekonuje spółka.

Bardzo dziękujemy mieszkańcom Zabrza za zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz środowiska. Nasze przypuszczenia co do dobrego wpływu grywalizacji i edukacji na kształtowanie dobrych nawyków potwierdziły się – poziomy segregacji rosły z tygodnia na tydzień. Pracownicy co tydzień skrupulatnie liczyli zebrane odpady i poświęcili dokładnie 133 godziny pracy na dokładną analizę ich składu – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC.

  • Dobrze trafiłeś

W ostatnim tygodniu kampanii przeprowadzone zostały także ponowne badania ankietowe wśród uczestników konkursu. Z zebranych odpowiedzi wynika, że w kampanię „Dobrze trafiłeś!” zaangażowało się niemal trzy czwarte mieszkańców (70%), z czego prawie jedna czwarta (23%) zwiększyła odsetek segregowanych przez siebie śmieci. By osiągnąć tak dobre rezultaty, zabrzanie decydowali się najczęściej na wykorzystanie dodatkowych pojemników lub worków do selektywnej zbiórki odpadów. Za największą przeszkodę w segregacji mieszkańcy wytypowanych bloków wskazywali najczęściej brak czasu.

Kampania odbywała się we współpracy z dwoma Spółdzielniami w Zabrzu – Makoszowianką i Barbórką.

Jako spółdzielnia mieszkaniowa staramy się zapewniać mieszkańcom odpowiednią infrastrukturę: tworzymy nowe zatoczki śmietnikowe i pilnujemy, by ilość pojemników była dostosowana do ilości wytwarzanych odpadów. Z drugiej strony ważne jest zaangażowanie mieszkańców, którzy motywują się wzajemnie i zwracają uwagę na to, gdzie ich sąsiedzi wyrzucają śmieci – mówi Dorota Palichleb, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Makoszowianka.

dobrze trafiłeś segregacja odpadów

Podobnie wypowiada się o akcji Tomasz Darlewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Barbórka. – Cały czas dokładamy starań, by zachęcać mieszkańców do segregacji śmieci. Zdajemy sobie sprawę, jak dużo jest jeszcze do zrobienia, natomiast wyniki kampanii sugerują, że sytuacja będzie się powoli poprawiać – stwierdza.

Dobrze trafiłeś – nagrodzą mistrzów segregacji

Wręczenie nagrody dla zwycięskich grup bloków odbędzie się na początku sierpnia.

Kampania ekologiczna „Dobrze trafiłeś!”, której organizatorem jest FCC Polska, to przede wszystkim konkurs oparty na rywalizacji pięciu grup bloków: przy ulicy Bytomskiej, św. Jana, Kossaka, Piłsudskiego, Dworskiej, Poprzecznej oraz Trocera w Zabrzu. Ich mieszkańcy mieli za zadanie podnieść poziom segregacji odpadów w swoim bloku. Na poprawę stopnia segregacji mieszkańcy mieli cztery tygodnie. Co tydzień następowało wywieszenie wyników, na klatkach schodowych. Każdy blok miał jasną informację, jak wyglądają postępy w pozostałych czterech lokacjach. Nagrodą w konkursie będą zestawy gadżetów ekologicznych oraz tytuł „Mistrzów Segregacji” dla mieszkańców zwycięskich bloków. Więcej informacji o kampanii na stronie www.fcc-group.pl/dobrzetrafiles.

Na podstawie informacji nadesłanej przez FCC Polska

fot. i rys. FCC Polska

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama