100 tys. ton odpadów

Do szczecińskiej spalarni trafiło już 100 tys. ton odpadów

Ciężarowy samochód ze stutysięczną toną odpadów do szczecińskiej spalarni odpadów wjechał na wagę wjazdową zakładu wczoraj o godz. 13:26.

Jubileuszowy ładunek pochodził ze Złotowa – pochwalił się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO).

100 tys. ton odpadów przyjęte przez EcoGenerator

Stutysięczna tona odpadów pochodziła z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Złotowie (woj. wielkopolskie).

Planowaliśmy w pierwszym roku 120 tys. ton. Brakuje 20 tys. Wszystko wskazuje na to, że plan zostanie zrealizowany. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności pracowników naszej spółki, a także współpracujących z nami instytucji. W przyszłym roku zakład osiągnie nominalną wydajność 150 tys. ton – przekonuje Tomasz Lachowicz, prezes ZUO.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie zaznacza, że Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami nadał EcoGeneratorowi status instalacji ponadregionalnej. To oznacza, że może przyjmować odpady zmieszane z całego zachodniopomorskiego, a przetworzone (posortownicze i RDF) także spoza granic województwa.

Największą część odpadów przetworzonych w EcoGeneratorze stanowią śmieci ze Szczecina. Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Polic, Goleniowa i gmin skupionych w Związku Gmin RXXI. Zakład przyjmuje też odpady przetworzone z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Jak zaznacza ZUO, ok. 80% wszystkich spalanych odpadów to odpady posortownicze o kodzie 19 12 12.

Odpady do EcoGeneratora przywożą zwykłe śmieciarki, ale też naczepy z ruchomą podłogą (walking floor), wanny i kontenerowce… Dostawy przyjmowane są w dni robocze, czasami w soboty. Średnia dzienna to 30-40 pojazdów i ok. 500 ton. Rekord padł 7 sierpnia br. i wyniósł 945 ton.

Rynek odpadów w Polsce przechodzi dynamiczne. Generalnie zmiany idą w stronę uszczelnienia systemu, co wiąże się ze wzrostem cen za przetwarzanie odpadów. O ile w pierwszych miesiącach musieliśmy mocno zabiegać o dostawców, o tyle teraz podaż odpadów jest większa niż nasze możliwości, a to sprawia, że mamy lepszą pozycję do negocjacji cen przeobrażenia – mówi Marek Sułkowski, specjalista ds. dostaw w EcoGeneratorze.

Cena przekształcania termicznego odpadów zmieszanych w EcoGeneratorze (tzw. cena na bramie) na mocy porozumienia pomiędzy ZUO a Miastem Szczecin jest ustalana wspólnie z prezydentem Szczecina i aktualnie wynosi 211 zł brutto. Jednak cena za przyjęcie odpadów przetworzonych jest negocjowana z dostawcami indywidualnie.

Spalarnia odpadów wytwarza prąd i ciepło

Korzyścią wynikającą z funkcjonowania spalarni odpadów jest wytwarzana energia elektryczna i ciepło. Jak podaje ZUO, EcoGenerator od początku swojej działalności wytworzył 64 tys. MWh energii elektrycznej i 145 tys. GJ ciepła. Dla porównania ZUO podaje, że szczecińskie tramwaje zużywają rocznie ok. 27 tys. MWh, a średniej wielkości mieszkanie na ogrzewanie i ciepłą wodę – 15 GJ.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUO Szczecin

fot. ZUO Szczecin (na zdjęciu transport ze stutysięczną toną odpadów)

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama