recyklomatu

Debiut recyklomatu w Poznaniu

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny poinformowała o powstaniu recyklomatu, którego użytkownicy zdecydują, w jakiej formie trafi do nich zwrot kaucji.

Sposób działania recyklomatu

Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku. Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto – przekazał Tomasz Markowski z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z hasła, może podać swój numer telefonu lub wydrukować kwitek z kodem QR. Jak podał Instytut Łukasiewicz, kod QR będzie można również sfotografować i pokazać w sklepie.

Oprócz sklepów, recyklomat może być stosowany tam, gdzie gromadzą się ludzie i spożywają napoje. Urządzenie można zaprogramować zgodnie z potrzebami klienta – tłumaczy Instytut Łukasiewicz. Inaczej może działać w sklepie należącym do sieci handlowej (np. drukować tylko kwitki do wykorzystania w kasie), inaczej w biurowcu czy szkole.

Niebawem w życie wejdzie system kaucyjny

System kaucyjny zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Podlegać mu będą plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, zaś za szklane – 1 zł. Środki wrócą do klientó po zwrocie opakowania. Obowiązek przyjmowania zużytych butelek i puszek będzie dotyczyć wszystkich sklepów o powierzchni powyżej 200 m2.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu