Debata spalarniowa w Gdańsku

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zorganizował debatę na temat konieczności budowy w regionie spalarni odpadów. Wzięli w niej udział eksperci, którzy porównywali i oceniali instalacje rusztowe i plazmowe. Konkluzja tego spotkania, które odbyło się 21 listopada br., jest jedna: technologia rusztowa jest dla Gdańska najlepsza.
debata spalarniowa
Aktualnie trwa wdrażanie kluczowego dla Trójmiasta projektu – spalarni odpadów w Gdańsku-Szadółkach. W toku jest postępowanie, które wyłoni projektanta, wykonawcę i operatora tego obiektu. W założeniach obiekt ten będzie obsługiwał aż 60 gmin. Elektrociepłownia na odpady z tzw. frakcji energetycznej powinna stanąć do 2020 r. na terenie Zakładu Utylizacyjnego.
 
Uzyskana w tym celu decyzja środowiskowa akceptuje zastosowanie rusztowej technologii spalania z tzw. półsuchą metodą oczyszczania spalin – wprowadzał w temat Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu. Wspierał go prof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, który podkreślał, iż technologia na kotle rusztowym jest standardem na świecie. Wtórował im dr hab. inż. Tadeusz Pająk (Akademia Górniczo-Hutnicza), międzynarodowy ekspert w zakresie budowy instalacji do termicznego przekształcania odpadów. W jego ocenie, technologie plazmowe to wciąż wielki eksperyment, na który w Polsce nie możemy sobie pozwolić.
 
W dyskusji głos zabrał również przedstawiciel mieszkańców: – Dla nas ważniejsza niż rodzaj technologii jest kwestia lokalizacji i tego co w spalarni będzie spalane. Czemu w Gdańsku ma być spalana jedynie frakcja wysokoenergetyczna, a nie również ta, która obecnie stwarza problemy odorowe, czyli frakcja zmieszana? – dopytywał Jarosław Paczos, prezes Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego. Reprezentant lokalnej społeczności uzyskał zapewnienie, że spalarnia może też wykorzystywać zmieszany strumień odpadów, jednak pod warunkiem odpowiedniej jego kaloryczności.
 
W podsumowaniu pojawił się postulat uruchomienia monitoringu pracy spalarni (emisji zanieczyszczeń), który umożliwiłby codzienną społeczną kontrolę obiektu i jego operatora. Pomysł spodobał się Andrzejowi Bojanowskiemu, wiceprezydentowi Gdańska.
 
Budowa spalarni w Gdańsku ma pochłonąć szacunkowo ok. 400-500 mln zł. Inwestycja przeszła proces konsultacji społecznych oraz oceny środowiskowej.
 
Na podstawie: www.gdansk.pl
Tags

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu