w trybie zamówienia in-house

Czy świętochłowicka spółka miejska w trybie zamówienia in-house zajmie się odpadami komunalnymi w Rudzie Śląskiej?

Czy powierzenie świętochłowickiemu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych (MPUK) realizacji zadań miasta Ruda Śląska z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi w trybie zamówienia in-house byłoby dobrym rozwiązaniem? – pyta Urząd Miasta Ruda Śląska (UM).

Analiza zostanie przeprowadzona na podstawie listu intencyjnego

Magistrat zaznacza, że odpowiedź na to pytanie da analiza, która zostanie przeprowadzona na podstawie listu intencyjnego. Został on podpisany przez władze obu miast oraz świętochłowickich spółek miejskich.

Organizacja systemu zagospodarowania odpadów komunalnych to temat trudny i stawiający przed samorządami wiele wyzwań. Dlatego rozważamy różne podejścia do tej kwestii, poza stosowanym do tej pory otwartym przetargiem dla firm komercyjnych, szukając optymalnego rozwiązania. Takim mogłoby być zlecenie zadania świętochłowickiemu MPUK. List intencyjny to początek procesu analizy, czy taki model jest dopuszczalny prawnie i uzasadniony ekonomicznie – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój świętochłowickich spółek, zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych oraz ich segregacją, zagospodarowywaniem, przetwarzaniem i składowaniem. Podpisany list intencyjny pokazuje, że przedsiębiorstwa komunalne, o ile są dobrze zarządzane, mogą stanowić konkurencję dla innych podmiotów rynkowych – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. – Zainteresowanie Rudy Śląskiej możliwością świadczenia przez świętochłowicki MPGK i MPUK kluczowych usług dla mieszkańców pokazuje, że obrana w ostatnich latach strategia rozwoju oraz inwestycje będące jej pokłosiem przynoszą coraz lepsze efekty, zauważalne nie tylko w skali Świętochłowic – dodaje.

Powierzenie MPUK realizacji zadań w trybie zamówienia in-house?

Ewentualne powierzenie MPUK realizacji zadań miasta Ruda Śląska z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi miałoby nastąpić na warunkach przewidzianych w przepisie art. 214 ust. 1 pkt 13 ustawy Prawo zamówień publicznych – tłumaczy UM.

Przy okazji rudzki magistrat zaznacza, że MPUK jest spółką prawa handlowego. Jej wspólnikami są Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Świętochłowicach (MPGK) oraz miasto Świętochłowice. Spółka została utworzona w celu prowadzenia działalności użyteczności publicznej, w szczególności w zakresie odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania porządku i czystości. Z kolei MPGK jest spółką prawa handlowego, której jedynym wspólnikiem jest miasto Świętochłowice.

Obecny operator systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Rudzie Śląskiej został wyłoniony w toku otwartego przetargu. Od 1 czerwca 2021 r. jest nim konsorcjum firm BM Recykling, PZOM STRACH i Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Umowa obowiązuje do 31 maja 2023 r., jednak władze miasta już pracują nad modelem systemu na kolejny okres – zaznacza UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Ruda Śląska

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

reklama

 

Artykuły i aktualności