Co z choinkami

Co z choinkami po świętach?

Po okresie świętowania, w którym choinka – niezależnie od tego czy naturalna czy też sztuczna – w naszej tradycji odgrywa istotną rolę, przychodzi czas pozbywania się naturalnych drzewek z domów.

U wielu osób rodzi się wówczas pytanie co zrobić z drzewkiem. Odpowiedzi należy poszukiwać u podmiotów odpowiedzialnych na danym terenie za gospodarkę odpadami.

W Grodzie Kopernika razem z bioodpadami i odpadami wielkogabarytowymi

W Toruniu np. odpowiedź na to pytanie daje tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO), które informuje, że z zabudowy jednorodzinnej choinki będą odbierane razem z bioodpadami, a w zabudowie wielorodzinnej razem z odpadami wielkogabarytowymi.

Od mieszkańców zabudowy jednorodzinnej choinki będziemy wywozić jeden raz na dwa tygodnie, zgodnie z harmonogramem odbioru bioodpadów Od mieszkańców zab,owy wielorodzinnej choinki odbierzemy razem z wielkimi gabarytami. Choinki można także bezpłatnie oddawać w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Z choinek wytwarzamy środek poprawiający właściwości gleby Torhum – mówi prezes MPO Piotr Rozwadowski.

Przy okazji MPO przypomina, że w Toruniu prowadzi dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i) czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, a w soboty w godz. 10.00-14.00.

Jak zaznacza firma, potrzebę odbioru odpadów wielkogabarytowych, w tym choinek, właściciel lub zarządca nieruchomości powinien zgłosić do Biura Obsługi Klienta przynajmniej na pięć dni przed planowanym wywozem.

W Gdyni: drzewka trzeba segregować

Gdyński magistrat podkreśla, że choinki, które zdobiły mieszkania w świąteczny czas, nie mogą, tak po prostu, trafić „za okno”. Drzewka też trzeba segregować. To odpady zielone i służby oczyszczania miasta odbierają je osobno, w konkretnych terminach.

Stąd też Urząd Miasta Gdyni podpowiada, gdzie i kiedy można wystawić drzewka by zostały uprzątnięte.

Drzewka nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane podkreśla magistrat, bowiem podlegają one selektywnej zbiórce odpadów biodegradowalnych. Ich poprawna zbiórka zależy jednak od rodzaju zabudowy. W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi, tak, żeby nie blokować dostępu do nich. Natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 rano w dniu planowanego wywozu – zaznacza Urząd Miasta.

Służby oczyszczania miasta będą odbierać choinki w konkretnych terminach, w zależności od dzielnicy (informacje dostępne w Internecie).

W Gdańsku przy altanach śmietnikowych

Z kolei Urząd Miejski w Gdańsku wskazuje, że po okresie świątecznym naturalne drzewka są zazwyczaj wynoszone do altanek śmietnikowych i podpowiada jak należy je przygotować do odbioru.

W Gdańsku, w okresie od 2 stycznia do 15 lutego choinki należy pozostawiać przy altanach śmietnikowych/punktach gromadzenia odpadów w dniu poprzedzającym wywóz odpadów mokrych (harmonogram odbioru odpadów dostępny w Internecie).

Odbiory w poszczególnych dzielnicach odbywają się zazwyczaj dwa, trzy razy w tygodniu, dlatego warto sprawdzić wcześniej, na jaki przypadają dzień, by drzewko długo nie stało w miejscach gromadzenia odpadów – sugeruje gdański magistrat.

Jednocześnie urzędnicy zaznaczają, że choinka musi być pozbawiona ozdób, nie należy jej też pakować do dodatkowych opakowań foliowych czy kartonowych. Choinek nie należy również wyrzucać do pojemników na odpady, lecz pozostawić je przy altanach śmietnikowych lub w punktach gromadzenia odpadów.

Urząd zwraca również uwagę, że zarządcy budynków wielolokalowych mają możliwość zamówienia specjalnego kontenera na odpady zielone u firmy obsługującej wywóz śmieci. Wówczas termin podstawienia, warunków gromadzenia drzewek i odbioru kontenera jest ustalany indywidualnie.

W Szczecinie – zostawić przy pojemniku

W Szczecinie uschnięte drzewko wystarczy zostawić przy pojemniku na odpady komunalne i powiadomić o tym Urząd Miasta lub firmę wywozową – wskazują tamtejsi urzędnicy. Jednocześnie magistrat podkreśla, że choinki będą odbierane od mieszkańców do końca lutego.

Odbiór drzewek w stolicy województwa zachodniopomorskiego odbywa się raz w tygodniu w zabudowie jednorodzinnej oraz dwa razy w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej. Choinki odbierane będą także z placówek oświatowych, a terminy odbioru również uzależnione są od rodzaju zabudowy i lokalizacji.

Urząd Miasta Szczecin przypomina, że przed odstawieniem choinki do wywozu trzeba ją „rozebrać”’, czyli zdjąć z niej wszystkie ozdoby oraz inne elementy plastikowe, metalowe, szklane i papierowe. Przygotowane w ten sposób i wystawione przy śmietniku drzewko należy zgłosić do Urzędu Miasta (telefonicznie bądź mailowo). Jak zaznacza magistrat zgłoszenia przyjmują również firmy prowadzące wywóz odpadów.

Wrocław – nieco inne podejście

Nieco odmienną strategię przyjęto we Wrocławiu. Tamtejszy magistrat namawia bowiem mieszkańców do podzielenia się niechcianym drzewkiem z kimś, komu może się ono przydać. Chodzi oczywiście o drzewka w doniczkach.

„Gdy będziesz już gotowy rozstać się ze swoją choinką w doniczce, zrób jej zdjęcie. Wejdź na profil na Facebooku Zielony Wrocław i zostaw informację, że chcesz oddać drzewko – aby Twoja wiadomość łatwo trafiła do wszystkich zainteresowanych przyjęciem drzewka dodaj hasztag akcji #mojedrzewo. Gdy Twoją wiadomością zainteresuje się osoba, chcąca zasadzić u siebie Twoje drzewko, zostawi komentarz pod Twoim postem. I gotowe!” – zachęca Urząd Miejski we Wrocławiu.

Z innymi choinkami procedura postępowania jest już standardowa. Gdy choinka jest naturalna (cięta) lub sztuczna to od mieszkańców odbiorą je firmy wywożące odpady zielone i zmieszane.

Jak zaznacza wrocławski magistrat, odpady zielone są w mieście odbierane przez cały rok. Dlatego choinkę po świętach wystarczy zostawić przy wiatach śmietnikowych i kontenerach. Gdy natomiast mieszkaniec postanowi pozbyć się drzewka sztucznego, to rozwiązaniem jest wyrzucenie go do kontenera na odpady zmieszane, lub – gdy jest zbyt duże – do pojemnika na odpady wielkogabarytowe.

Warszawiacy wzbogacą drzewostan

Warszawiacy natomiast po raz kolejny mają okazję przyczynić się do powiększenia stołecznego drzewostanu. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na święta ubrać żywe drzewka w doniczkach mogą je bowiem przekazać do zasadzenia. W soboty, 13 i 20 stycznia, warszawscy leśnicy przeprowadzą zbiórkę doniczkowych iglaków.

Podobnie jak przed rokiem pracownicy Lasów Miejskich-Warszawa dyżurować będą w dwóch terminach. W sobotę, 13 stycznia, będą obecni w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, przy ul. Rydzowej 1 (w Lesie Kabackim) oraz w starej leśniczówce przy ul. Papirusów 1/3 (przy wjeździe do Lasu Młocińskiego, vis-à-vis polany). W kolejną sobotę, 20 stycznia, „choinkowa” zbiórka prowadzona będzie w głównej siedzibie warszawskich leśników, tj. przy ul. Korkowej 170A w Wawrze. W obu terminach leśnicy dyżurować będą w godz. 10.00-14.00.

Zebrane drzewka zostaną zasadzone, gdy tylko pozwoli na to aura. Ważny wpływ na przeżycie drzewek ma ich kondycja.

Natomiast choinki cięte warszawiacy mogą zostawić w przydomowych i osiedlowych altankach śmietnikowych, z których będą zabrane w terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Na podstawie gdynia.pl oraz informacji nadesłanych przez MPO Toruń, UM w Gdańsku, UM Szczecin, U m.st. Warszawy i UM we Wrocławiu

fot. sozosfera.pl

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny