choinki na bioenergię

Choinki na bioenergię

Warszawiacy mogą dołączyć do zbiórki świątecznych choinek pn. „Ciepło z natury”, która rozpocznie się 7 stycznia br. – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

Jak zaznacza stołeczny magistrat, wszystkie naturalne drzewka pozostawione w altanach śmietnikowych bądź pojemnikach na odpady wielkogabarytowe zostaną przetworzone w paliwo.

W stolicy przetworzą choinki na bioenergię

Z zebranych choinek pozyskamy bioenergię, która jest bardzo przyjazna środowisku. Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku około 700 mieszkań o powierzchni 60 m2, bez zanieczyszczania powietrza. To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż palenie drzewa w tradycyjnym kominku. Teraz wystarczy, że mieszkańcy zostawią swoją choinkę w wyznaczonym miejscu, niedaleko swojego domu. Ten mały gest pozytywnie wpłynie na otaczającą nas przyrodę – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają drzewka, które są oczyszczone z ozdób, lampek i stojaków. Przekazane choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do ogrzewania domów bądź produkcji prądu. Zbiórka potrwa do 29 marca br. – zaznacza UM.

Warszawski magistrat tłumaczy przy tym, że tzw. zielona energia powstaje z biomasy, w wyniku jej spalania w wysokiej temperaturze w specjalnych kotłach. Spalanie biomasy powoduje niższą emisję gazów cieplarnianych niż węgla, a pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego.

choinki na bioenergię

Warto też zauważyć, że w ciągu siedmiu edycji projektu „Ciepło z natury” mieszkańcy stolicy przekazali 3418 ton choinek do produkcji proekologicznego paliwa. Organizatorami ósmej odsłony akcji są m.st. Warszawa oraz spółka Segromet.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. sozosfera.pl, rys. UM Warszawy

partner portalu

reklama

reklama

reklama