Budowa gdańskiej spalarni

Budowa gdańskiej spalarni odpadów – po roku od rozpoczęcia prac

Budowa gdańskiej spalarni odpadów idzie pełną parą – podkreśla spółka Port Czystej Energii i przypomina, że rok temu rozpoczęły się prace na terenie działki inwestycyjnej.

Widoczny postęp prac

Rok temu, 6 lipca 2020 r., rozpoczęły się prace ziemne na terenie budowy gdańskiego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ZTPOK) – Portu Czystej Energii. Proces budowlany rozpoczął się od wymiany gruntów, niezbędnej do stabilnego posadowienia instalacji. Po roku na budowie widać już znaczny postęp prac – pojawiają się płyty fundamentowe i ściany żelbetowe kolejnych obiektów, docierają też transporty pierwszych elementów technologii. W zeszłym tygodniu na budowę dotarł nocny transport rusztu – jednego z kluczowych elementów linii technologicznej, gdzie spalane będą odpady podkreśla Port Czystej Energii.

Budowa gdańskiej spalarni – minął intensywny rok

Miniony rok był bardzo intensywny, a przed nami kolejny, jeszcze dynamiczniejszy. Inwestycja jest niezwykle skomplikowana, będzie najnowocześniejszą pod kątem środowiskowym tego typu instalacją nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Możemy śmiało ocenić, że prace na budowie idą bardzo sprawnie i póki co zgodnie z wyznaczonymi w harmonogramie terminami – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Zarządu Portu Czystej Energii.

Oprócz prac budowlanych przy powstaniu poszczególnych budynków instalacji, w kolejnych miesiącach czeka nas montaż linii technologicznej instalacji. Jako generalny wykonawca jesteśmy zmobilizowani i skupieni na utrzymaniu nadal tak dobrego tempa realizacji projektu, aby oddać w pełni funkcjonującą instalację do użytku mieszkańcom Gdańska na koniec 2023 roku – komentuje Domenico Puzzo, dyrektor projektu, przedstawiciel wykonawcy.

Budowa gdańskiej spalarni – największa inwestycja w zakresie gospodarki odpadami na Pomorzu

Zakład został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi BAT (Best Available Technology), które zapewniają stosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań na świecie – przekonuje Port Czystej Energii. Spółka informuje też, że ZTPOK, będzie pod względem wydajności średnią tego typu instalacją w skali kraju. Zakład docelowo ma przyjmować rocznie 160 tys. ton odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. W efekcie tego procesu wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić tradycyjne – kopalne źródła energii.

To największa w historii Pomorza inwestycja związana z gospodarką odpadami, a zarazem dywersyfikująca rynek energetyczny – przyjazna środowisku elektrociepłownia. Uruchomienie Portu Czystej Energii pozwoli na ustabilizowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz, co równie ważne, zmniejszy strumień odpadów trafiających na składowisko, a bezużyteczne śmieci zostaną przekształcone w zieloną energię – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Port Czystej Energii

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama