Budowa dwóch PSZOK-ów

Budowa dwóch PSZOK-ów z dofinansowaniem

Blisko 3,3 mln zł dofinansowania unijnego otrzyma Miasto Gdańsk na wybudowanie i wyposażenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-ów). Powstaną one przy ulicach Meteorytowej i Elbląskiej. Przetarg na wykonanie tych obiektów zostanie ogłoszony jesienią – dodaje Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Budowa dwóch PSZOK-ów – przetarg jesienią

Gdański magistrat tłumaczy, że PSZOK-i to małe budynki, które mają umożliwiać mieszkańcom łatwe, szybkie i bezpieczne pozbywanie się odpadów problemowych. Chodzi m.in. o gruz, opony, zużyte farby czy stare meble. – Obecnie taki PSZOK funkcjonuje tylko na terenie Zakładu Utylizacyjnego oraz kilka razy w roku odbywa się objazdowa zbiórka. Tymczasem odpadów wielkogabarytowych czy elektronicznych „wytwarzamy” coraz więcej. Stąd nasza koncepcja kompleksowej pomocy mieszkańcom i uruchomienia docelowo sześciu kameralnych PSZOK-ów w różnych częściach miasta, dostępnych po drodze do pracy, sklepu czy szkoły. Po przejściu procedury formalnej, pomimo dużej konkurencji i wielu chętnych gmin, otrzymaliśmy dotację i przystępujemy do projektowania oraz budowy w przyszłym roku dwóch takich obiektów – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

W planach jest ogłoszenie dwóch przetargów. Pierwszy na zbudowanie dwóch obiektów (przy ul. Meteorytowej oraz Elbląskiej), a drugi na ich kompleksowe wyposażenie. – Warto podkreślić, że w tych miejscach nie będziemy przyjmować odpadów bytowych, a wielkogabarytowe i niebezpieczne. Oczywiście, będą one odpowiednio zabezpieczane i regularnie odbierane z PSZOK-ów, w których niczego nie będziemy dłużej magazynować. To będzie po prostu łatwo dostępny punkt zbiórki z odpowiednio przygotowaną obsługą, czysty, estetyczny – zapewnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Gdański ratusz zwraca uwagę, że wiele metropolii zainwestowało w duże, nowoczesne PSZOK-i lokalizowane w centralnych częściach miast. Gdańsk planuje budowę sieci mniejszych PSZOK-ów, które umożliwią mieszkańcom dostarczanie zużytych przedmiotów (np. stare meble, urządzenia AGD) czy odpadów (np. odpady remontowe, stare farby malarskie, akumulator samochodowy) w swojej bliskiej okolicy, bez konieczności dalekich wyjazdów „na drugi koniec miasta”.

Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji będzie podpisana w ciągu kilku tygodni – zapewnia UM.

PSZOK-i będą estetyczne i bezpieczne dla środowiska

Magistrat zapewnia, że gdańskie PSZOK-i będą estetyczne i bezpieczne dla środowiska oraz mieszkańców. Będą służyć odbiorowi niewielkich ilości odpadów, które będą następnie przekazywane dalej, do docelowych zakładów recyklingu. Punkty będą obsługiwać mieszkańców Gdańska bezpłatnie. Warto pamiętać, że duże transporty odpadów nie będą tam przyjmowane. Obiekty te będą czynne 6 dni w tygodniu (poniedziałek – sobota) z wyłączeniem świąt, a godziny otwarcia będą dostosowane do potrzeb mieszkańców. Do PSZOK-ów nie będą przyjmowane odpady zmieszane, resztkowe i kuchenne (bio).

Na podstawie media.gdansk.pl

rys. UM w Gdańsku

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama