9 tys. ton odpadów

Blisko 9 tys. ton odpadów trafiło do recyklingu!

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) podał, że dzięki Regionalnemu Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie do recyklingu i ponownego przetworzenia trafiło blisko 9 tys. ton odpadów, w tym opakowaniowych.

Blisko 9 tys. ton odpadów do recyklingu, czyli…

W 2023 r. Regionalne Centrum Odzysku Odpadów przekazało do recyklingu 8734 tony surowców wtórnych. Najwięcej było szkła – ponad 4300 ton. Następne w kolejności były tworzywa sztuczne – blisko 2300 ton oraz papier i tektura – ponad 1500 ton. Surowców z metalu udało się przekazać do recyklingu ok. 630 ton, a opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak – ok. 230 ton.

W przypadku ww. surowców ich ilość przekazana do recyklingu w 2023 r. wzrosła łącznie o ok. 5,5% w porównaniu do roku 2022. Ilość papieru i tektury, które krośnieńska instalacja przekazała do ponownego przetworzenia wzrosła o ok. 15,4%. Natomiast o ok. 2%, w stosunku do 2022 r., wzrósł recykling tworzyw sztucznych, takich jak opakowania z PP (polipropylen wielokrotnego użytku, wykorzystywany do produkcji opakowań do żywności) i PE (tworzywo używane do produkcji toreb i worków).

W 2023 r. do recyklingu trafiło jednak mniej odpadów szklanych, o ok. 400 ton niż w roku 2022.

Instalacja przetworzyła również odpady zielone i inne biodegradowalne

Nasza instalacja jest dobrze przygotowana do efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych. Staramy się maksymalizować odzysk surowców z odpadów, które do nas trafiają, po to, by jak najwięcej surowców wtórnych przekazać do recyklingu – mówi Jakub Rospond, zastępca kierownika w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów.

Dodatkowo, w biologicznej części krośnieńskiej instalacji, odpowiedzialnej za zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych, przetworzonych zostało m.in. ponad 440 ton odpadów kuchennych ulegających biodegradacji. Tę frakcję mieszkańcy zbierają selektywnie do worków brązowych na odpady „bio”. Instalacja przetworzyła również ponad 4300 ton odpadów zielonych, np. skoszonej trawy, krzewów, liści i gałęzie. W 2023 r. wytworzono z nich ponad 1567 ton kompostu ogrodniczego „Krośniczek”. Jest on wykorzystywany przez mieszkańców do użyźniania gleby i nawożenia przydomowego ogrodu lub działki.

Cały czas promujemy wśród mieszkańców ideę selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i dokładamy starań, aby wydajność instalacji i jakość odpadów przekazywanych do recyklingu była jak najlepsza – dodaje Jakub Rospond.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KHK

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu