bez jednorazowych plastików i z papierem z recyklingu

Urząd marszałkowski bez jednorazowych plastików i z papierem z recyklingu

Już niebawem podczas oficjalnych spotkań i wydarzeń organizowanych przez Województwo Małopolskie nie będą używane plastikowe naczynia i produkty jednorazowego użytku. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) dodaje, że urzędowe pisma będą drukowane wyłącznie na papierze pochodzącym z recyklingu. Takie działania będą wdrażane w ramach projektu pt. „EkoMałopolska”.

Urząd marszałkowski zaznacza, że nie pozostaje obojętny wobec narastającego problemu wszechobecnych odpadów. Dlatego, nie czeka aż zacznie obowiązywać zaostrzone prawo unijne, wprowadzające od 2021 r. zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku.

Nie mamy czasu do stracenia. Tworzywa sztuczne w zależności od rodzaju rozkładają się od 100 do 1000 lat. Do wyprodukowania jednej reklamówki potrzebna jest jedna sekunda, człowiek używa jej przeciętnie 30 minut natomiast czas jej rozłożenia wynosi ponad 400 lat. Będziemy edukować i inspirować mieszkańców Małopolski, ale najpierw chcemy i musimy zacząć od siebie! Dlatego w projekcie EkoMałopolska znajduje się zapis o Zielonych Zamówieniach Publicznych realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, które będą uwzględniały dodatkowe wymogi związane z ograniczeniem wpływu na środowisko – przekonuje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Małopolski urząd marszałkowski bez jednorazowych plastików i z papierem z recyklingu

Urząd marszałkowski podkreśla, że na rynku są już dostępne jednorazowe naczynia i sztućce wykonane z materiałów proekologicznych, np. z otrąb pszennych. Takie talerze czy miski – jak zaznacza UMWM – mogą być wykorzystywane do podawania dań, a nawet używane do pieczenia czy podgrzewania w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Dodatkowo nadają się one do kompostowania, a rozkładają się w 30 dni. Do tego można je nawet zjeść.

Urząd marszałkowski wskazuje też, że można używać proekologicznych woreczków na warzywa i owoce oraz toreb na zakupy z organicznej bawełny. Zamiast plastikowych, można używać słomek szklanych, metalowych, bambusowych bądź wykonanych ze słomy. W miejsce plastikowych patyczków higienicznych można stosować papierowe, drewniane lub wykonane z bambusa.

Trudno wyobrazić sobie urząd bez papieru – zwraca uwagę UMWM i dodaje, że można jednak korzystać z papieru w sposób bardziej przyjazny środowisku. Chodzi o stosowanie papieru pochodzącego z recyklingu. Wyłącznie taki papier będzie zamawiany po wejściu w życie projektu „EkoMałopolska” – podkreśla UMWM.

Urząd wylicza, że ta zmiana spowodować ma ogromne korzyści dla środowiska. Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew. Tymczasem z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać wytworzyć 900 kg papieru.

Recykling makulatury to także ogromna oszczędność energii (ok. 65% oszczędności w stosunku do energii zużywanej w procesie produkcji papieru z włókien pierwotnych). Dodatkowo z korzystaniem z papieru z recyklingu wiąże się z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń wody (o 35%) i powietrza (o 74%). Dodatkowo, ponowne wykorzystanie papieru z makulatury przyczynia się do oszczędności ropy, wody i miejsca na składowiskach – wskazuje UMWM.

Przy okazji urząd marszałkowski deklaruje, że w ramach „EkoMałopolski”, w przypadku dokonywania zakupu lub wynajmu samochodów, to wybierać będzie tylko te w najwyższej dostępnej normie emisyjnej albo pojazdy elektryczne, hybrydowe czy gazowe.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny