Grupa zakupowa w gospodarce odpadami

Będzie grupa zakupowa w gospodarce odpadami?

Gminy aglomeracji tarnowskiej chcą wspólnie prowadzić gospodarkę odpadami – informuje Urząd Miasta Tarnowa (UM).

Podczas spotkania, które odbyło się 15 lutego br. w Tarnowie, włodarze wspomnianych gmin zadeklarowali chęć utworzenia w tym celu wspólnej grupy zakupowej.

Grupa zakupowa w gospodarce odpadami lekiem na podwyżki cen

Jak podaje UM, takie rozwiązanie zaproponował Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. – Wszyscy konfrontujemy się z zaskakującymi wzrostami cen i z nieustabilizowanym rynkiem odbioru odpadów. Być może razem będzie nam łatwiej rozwiązać te problemy – podkreślił prezydent Ciepiela.

W spotkaniu w Tarnowie udział wzięli wójtowie i burmistrzowie Lisiej Góry, Wierzchosławic, Żabna, Radłowa, Wojnicza, Pleśnej, Gminy Tarnów, Tuchowa i Skrzyszowa. Samorządowcy, jak jeden, podkreślali, że opłaty za odbiór odpadów zdecydowanie rosną, co przekłada się na podwyżki opłat dla mieszkańców tych gmin.

Jednak tarnowski magistrat podkreśla, że to nie koniec wzrostu kosztów gospodarowania odpadami, m.in. ze względu na to, że wzrosną także związane z tą działalnością opłaty środowiskowe. Tarnów już od kilku lat dopłaca z miejskiego budżetu do gospodarki odpadami, na co zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. – Dziś tego robić nie można, a poza tym, jeżeli wydamy pieniądze na dopłaty do odpadów, zabraknie nam na inne potrzeby – stwierdził prezydent Tarnowa.

Stawka za odbiór odpadów zmieszanych od 2014 r. wynosi w Tarnowie 8,5 zł od osoby. Rocznie gmina odbiera 30 tys. ton odpadów, do każdej z nich trzeba dopłacić ok. 300–400 zł. Stefan Piotrowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UM, poinformował zebranych, że już wówczas pojawiły się niedobory finansowe, udało się je jednak zbilansować. W ubiegłym roku było to już jednak niemożliwe. – To, co w ostatnich miesiącach stało się na rynku gospodarki odpadami, przerosło możliwości wszystkich gmin w Polsce – stwierdził kierownik Piotrowski.

Międzygminna grupa zakupowa w aglomeracji tarnowskiej

Według UM, pomóc mogłoby przeprowadzenie wspólnego przetargu w ramach międzygminnej grupy zakupowej. Wójt Pleśnej, Józef Knapik zaznaczył, że to dobre rozwiązanie w obliczu rosnących cen za odbiór odpadów. – Rok temu jako jeden z pierwszych okolicznych włodarzy musiałem do 12 złotych podnieść opłaty, które wcześniej obniżyłem. Tłumaczyłem mieszkańcom, że za rok – dwa będzie to jedna z niższych cen w regionie i tak się niestety stało – powiedział wójt Knapik.

Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa, także wyjaśniał mieszkańcom, skąd konieczność zmiany opłat za odpady, którą był zmuszony wprowadzić. – Opłata wynosi 15 złotych od osoby. Przy jej zmianie każdy mieszkaniec dostał listowną informację o przyczynach wprowadzenia nowego cennika – powiedział burmistrz Mączka.

Za odbiór 1,2 tys. ton odpadów zmieszanych gmina Wierzchosławice co roku dopłaca 150 tys. zł. – W jedności siła. Jesteśmy zdecydowani, żeby iść w tym kierunku – stwierdził Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic. – Mamy bardzo podobne odczucia i podobne problemy – powiedziała Urszula Ropa, burmistrz Wojnicza, który także zainteresowany jest współpracą. Dodała ona, że wspólna gospodarka śmieciowa może też doprowadzić do ujednolicenia cen w aglomeracji.

Jak podaje tarnowski magistrat, podczas spotkania rozważano również możliwość budowy wspólnej dla całej aglomeracji spalarni odpadów.

Wszystko wskazuje na to, że współpraca podtarnowskich gmin rozpocznie się od utworzenia wspólnej międzygminnej grupy zakupowej, która umożliwi przeprowadzenie jednego przetargu na odbiór odpadów dla wszystkich samorządów, a tym samym pozwoli na zmniejszenie wydatków na ten cel. – To rozwiązanie może znacznie zwiększyć nasz potencjał – podkreślił prezydent Ciepiela.

Na podstawie informacji nadesłanych przez UM Tarnowa

fot. UM Tarnowa

partner portalu

reklama

reklama

reklama