pomoże zadbać o czystość

Aplikacja pomoże zadbać o czystość w Poznaniu

Urząd Miasta Poznania (UM) poinformował, że w stolicy województwa wielkopolskiego działa aplikacja o nazwie „Poznań w porządku”. Jest to łatwe w obsłudze, bezpłatne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom samodzielne zgłaszanie dzikich wysypisk śmieci, przepełnionych koszy, zalegających liści i innych nieprawidłowości dotyczących porządku na terenie Poznania. Z aplikacji można skorzystać wchodząc na stronę www.porzadek.poznan.pl lub pobierając ją na urządzenia mobilne z systemem Android.

Aplikacja „Poznań w porządku” pomoże zadbać o czystość w mieście

Z doświadczenia wiemy, że obszary problemowe pod względem utrzymania czystości są najłatwiej rozpoznawane przez mieszkańców – w drodze do i z pracy, szkoły, podczas spaceru lub wycieczki rowerowej. Aplikacja umożliwia poznaniakom bezpośrednie przekazywanie zgłoszeń. Liczymy, że ułatwi nam to identyfikację najbardziej narażonych punktów i przyczyni się do trwałej eliminacji zanieczyszczeń z tych obszarów – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Jak podaje poznański magistrat, użytkownik aplikacji „Poznań w porządku” może dodać zgłoszenie zawierające lokalizację problemu, jego kategorię, datę, godzinę, krótki opis oraz zdjęcia. Zgłoszenie trafia do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM, a tam zostaje zweryfikowane i skierowane do właściciela bądź dysponenta terenu (np. Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, a w przypadku właściciela prywatnego – do Straży Miejskiej Miasta Poznania – SMMP) z prośbą o usunięcie nieporządku.

Każda sprawa jest monitorowana na bieżąco, tak aby problemy z zanieczyszczeniami były rozwiązane jak najszybciej, a podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Aplikacja pozwala, żeby nieprawidłowości zgłoszone przez jednego użytkownika były obserwowane również przez inne osoby, które interesują się stanem czystości na danym obszarze. Każdy może je śledzić na wirtualnej mapie miasta, na której wyświetlają się wszystkie zgłoszenia wraz z ich statusem – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Jednocześnie UM wskazuje, że aby zgłoszenie zostało uznane za poprawne i przyjęte do rozpatrzenia, użytkownik musi założyć konto i zalogować się. Problem można zgłosić również bez logowania, ale wymaga to podania adresu e-mail oraz potwierdzenia poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny przesłany na wskazany adres.

Zaśmiecanie zagrożone mandatem

Przy okazji urzędnicy miejscy przypominają, że kodeks wykroczeń za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie przewiduje mandat w wysokości od 50 do 500 zł, a za brak wyposażenia nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów grozi kara w wysokości 100 zł. Warto też pamiętać, że gromadzenie odpadów poza wyznaczonymi do tego celu miejscami pozwala straży miejskiej lub policji nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Pozwalają na to przepisy ustawy o odpadach.

Rocznie strażnicy doprowadzają do usunięcia blisko 800 dzikich wysypisk. W ubiegłym roku udało się zidentyfikować 44 sprawców, którzy obok maksymalnych mandatów ponieśli koszty porządkowania i przekazania odpadów do utylizacji. Najwięcej śmieci na nielegalnych wysypiskach to odpady remontowe, jak np. gruz budowlany, opakowania po farbach – podkreśla Przemysław Piwecki, rzecznik SMMP.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

partner portalu

reklama

reklama

reklama