W ubiegłym tygodniu wystartowała, aplikacja dla podmiotów wytwarzających odpady, a także dla tych, które je odbierają i przetwarzają – poinformowała firma Waste Master. Jej twórcy chcą dzięki niej zrewolucjonizować rynek gospodarowania odpadami w Polsce. Narzędzie umożliwi bowiem nieodpłatny dostęp do ogólnopolskiej bazy kontrahentów oraz do aktualizowanych w czasie rzeczywistym ofert – w tym cen i parametrów kupna oraz sprzedaży odpadów. Co zatem kryje w sobie aplikacja dla polskiego rynku odpadowego?
Aplikacja dla polskiego rynku odpadowego efektem współpracy trzech menedżerów
Za powstaniem aplikacji stoi trzech menedżerów, którzy połączyli wiedzę i doświadczenie zdobyte na rynkach: odpadów, technologii i automatyzacji oraz sprzedaży nowoczesnych usług. Firma przekonuje, że na etapie dopracowywania pomysłu na aplikację WasteMaster jej twórcy szczegółowo przeanalizowali rynek odpadów – począwszy od ich wytworzenia, aż po recykling i unieszkodliwienie. Na podstawie informacji i danych pozyskanych bezpośrednio we wszystkich 16 województwach oszacowali, że ilość odpadów niekomunalnych będących w obrocie handlowym w Polsce to ok. 130 mln ton rocznie.
Polski rynek odpadowy zróżnicowany i tworzony przez minimum 100 tys. firm
Za tą liczbą kryje się duży, zróżnicowany rynek. Z jednej strony składają się na niego przedsiębiorstwa wytwarzające odpady (np. zakłady produkcyjne), a także firmy z branży budowlanej, rozbiórkowej i remontowej, a także podmioty prowadzące działalność związaną z naprawami i sprzątaniem oraz importerzy i eksporterzy. Z drugiej strony istnieje wiele wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką odpadami, a więc ich odbiorem, przetwarzaniem (w tym recyklingiem i odzyskiem) oraz unieszkodliwianiem. Oprócz zakładów przetwarzania ZSEE (czyli podmiotów odbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tzw. elektrośmieci) są to również m.in. skupy złomu, stacje demontażu pojazdów, firmy zajmujące się wywozem gruzu, pośrednicy w obrocie odpadami i wiele innych firm. Na podstawie zebranych danych twórcy WasteMaster szacują, że obecnie w Polsce jest minimum 100 tys. przedsiębiorstw będących uczestnikami rynku odpadowego, z czego ok. 5-6 tys. to podmioty odbierające odpady.
Aplikacja dla polskiego rynku odpadowego impulsem do rozwoju
– Dzięki naszej aplikacji wszystkie firmy otwarte na zmiany, które operują na rynku odpadów, otrzymają impuls do rozwoju i szansę na zwiększenie skali działalności, zyskując przy tym czas i pieniądze. Technologia sprawiła, że wiele rynków przeszło w ostatnich latach transformację i również na rynku odpadów aplikacja zwiększy efektywność sprzedaży, kupna oraz zagospodarowywania – mówi Krzysztof Kowalski, lider projektu w zakresie gospodarki odpadami i strategii wdrożenia aplikacji i prokurent Waste Master.
Według firmy, dzięki aplikacji WasteMaster rynek odpadowy ma szansę stać się bardziej przejrzysty.
– Krajowe i unijne regulacje w zakresie gospodarki odpadami kształtowane są w kierunku spełnienia przez firmy wytwarzające oraz przetwarzające odpady coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych oraz działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Podejmowane są także wysiłki mające na celu ograniczenie szarej strefy na rynku odpadów. W ten trend wpisuje się nasza aplikacja, która, traktując wszystkich na równi, będzie szansą dla uczestników rynku obrotu odpadami – komentuje Jakub Łańcucki, współzałożyciel i prezes spółki Waste Master.
Aplikacja dla polskiego rynku odpadowego – dostęp do całego rynku w jednym miejscu
Jak wskazuje firma, aplikacja dla polskiego rynku odpadowego została wyposażona w unikalną w branży odpadów funkcję nadawania ratingów kredytowych, uwzględniających m.in. ocenę moralności płatniczej i udział w rynku danego odpadu w skali kraju. Ma to pozwolić na sprawniejsze znalezienie nowych, rzetelnych kontrahentów. – WasteMaster łączy ze sobą wytwarzających, zbierających i przetwarzających odpady oraz pośredników. Każdy z nich może szybko i na równych warunkach publikować oferty – robiąc zdjęcie wystawianego odpadu i wprowadzając jego parametry, takie jak rodzaj i waga – oraz odpowiadając na oferty innych użytkowników. Aplikacja pozwala także na poznanie wysokości opłaty produktowej za wprowadzane odpady, a ratingi kredytowe, wszystkie informacje i dane, w tym ceny, są aktualizowane w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Krasuski, współtwórca aplikacji WasteMaster, odpowiadający za technologię.
W swojej podstawowej wersji aplikacja jest bezpłatna, a niskokosztowe abonamenty obejmują dostęp do pogłębionych informacji o kontrahentach oraz raporty cenowe.
Aplikacja dla polskiego rynku odpadowego, także dla osób fizycznych
WasteMaster to aplikacja stworzona także z myślą o osobach prywatnych. Dzięki aplikacji będą one mogły znaleźć korzystną ofertę na odbiór np. gruzu i innych odpadów, które towarzyszą remontom i pracom budowlanym, zużytych opon, starego samochodu czy sprzętu RTV/AGD. Funkcjonalności dla osób fizycznych będą rozwijane stopniowo, wraz z rozwojem aplikacji – zaznacza firma.
Aplikację WasteMaster można pobrać, na urządzenia z systemem Android, przez usługę Google Play, a w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna być dostępna również dla użytkowników urządzeń z systemem iOS poprzez AppStore. Więcej informacji znaleźć można w dedykowanym artykule.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Waste Master