apel w sprawie odpadów

Apel w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny – bytomianie poparli wczoraj (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta miasta, w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach.

Po zebraniu podpisów apel ma trafić do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zmiany prawa są konieczne, zwłaszcza w takich miastach jak Bytom, których pogórnicza przeszłość i rozległe obszary poprzemysłowe stają się polem nielegalnej działalności firm działających w obszarze zagospodarowania odpadów – powiedział prezydent Bartyla, podczas konferencji prasowej, która jednocześnie zainaugurowała społeczną akcję zbierania podpisów pod petycją.

Dać samorządom więcej uprawnień – apel w sprawie odpadów

Prezydent miasta zaapelował do mieszkańców, by podpisali petycję w sprawie reformy dotyczącej wprowadzenia zmian w obowiązującym systemie prawnym, w zakresie wydawania zezwoleń oraz kontroli gospodarowania odpadami – informuje Urząd Miejski w Bytomiu (UM).

Większość bytomian pozytywnie przyjęła inicjatywę prezydenta. Mieszkańcy wykazali zainteresowanie inicjatywą, zadawali pytania i deklarowali włączenie się w akcję zbierania podpisów pod petycją.

– Proponujemy zmiany w prawie polegające między innymi na przyznaniu samorządom większych kompetencji kontrolnych wobec firm oraz możliwości interwencji w ich działalność, jeśli będzie ona uciążliwa dla otoczenia. Obecne, ułomne przepisy nie dają nam takich możliwości, dlatego apelujemy o systemowe zmiany – tłumaczył Damian Bartyla.

Prezydent podkreślał także konieczność wprowadzenia stałego nadzoru środowiskowego dla przedsiębiorstw składujących i przetwarzających odpady czy też obowiązkowe zainstalowanie monitoringu. W apelu skierowanym do premiera RP, jest także mowa o wprowadzeniu wysokich kaucji dla podmiotów uzyskujących zezwolenia na gospodarowanie odpadami czy wprowadzenia procedur, które umożliwiałyby gminom egzekwowanie od nieuczciwych firm naprawienia wyrządzonej szkody.

Jak wskazuje bytomski magistrat, wśród proponowanych zmian znalazł się również zapis o powołaniu specjalnej komórki posiadającej uprawnienia do zatrzymania osób za pomocą środków przymusu bezpośredniego, w tym broni.

Głos w tej sprawie zabrał również dr Dariusz Woźnicki, dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego, były wiceszef Centralnego Biura Śledczego. – Wiele innych miast naszego regionu boryka się z tym samym problemem. Odpady trafiają nie tylko do Bytomia. To proceder mający znamiona przestępczości zorganizowanej – tłumaczył dr Woźnicki. I dodał, że na nielegalnym składowaniu odpadów firmy mogą zarobić nawet 100 tys. złotych dziennie.

Magistrat wskazuje, że petycję oraz listy poparcia można pobrać ze strony internetowej UM, a od dziś (tj. 11 maja) można będzie je składać podpisane w budynkach Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Bytomiu

fot. UM w Bytomiu/Hubert Klimek

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny