Tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-ów) ma być jednym z istotnych elementów aktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami dla województwa lubuskiego (WPGO). Jak zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego (UMWL), projekt aktualizacji WPGO znajduje się na etapie konsultacji społecznych.
– Spotkaliśmy się dwukrotnie z wnioskodawcami, którzy ubiegali się o aktualizację planu. Spotkaliśmy się też z wójtami i burmistrzami. Trzeba wprowadzać nowe technologie, w zgodzie z wymogami ekologii i zrównoważonego rozwoju regionu – zaznaczyła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa.
W miniony czwartek (11 lipca br.) założenia aktualizacji WPGO na konferencji prasowej przedstawili Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek oraz Artur Malec, dyrektor Departamentu Środowiska UMWL.
Aktualizacja WPGO dla woj. lubuskiego – trwają konsultacje
Jak informuje UMWL, podczas konferencji omówiono konsultacje z właścicielami instalacji oraz władzami gmin.
– Ustawodawca nałożył na każdą gminę obowiązek posiadania PSZOK-u. Aby wspomóc jednostki samorządu, które jeszcze nie posiadają takich punktów, uruchamiamy program z RPO na ten cel. W puli środków jest ok. 10,5 mln zł. Gminy mogą też się starać o wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To nie są wielkie inwestycje, ale bardzo potrzebne – powiedział wicemarszałek Tomczyszyn.
Aktualizacja WPGO wraz z planem inwestycyjnym w zakresie odpadów komunalnych została przyjęta przez Sejmik Województwa Lubuskiego uchwałą z 10 kwietnia 2017 r. – przypomina UMWL. Jednak, jak zaznacza urząd, po przyjęciu ww. uchwały, wiele firm zarządzających regionalnymi instalacjami przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), a także jednostki samorządu terytorialnego zgłosiły potrzebę dokonania zmian w obowiązującym planie inwestycyjnym. Uzasadniając swoje wnioski podmioty wskazywały, że – na etapie tworzenia WPGO wraz z planem inwestycyjnym – nie dokonały szczegółowej analizy swoich potrzeb inwestycyjnych. Wskazywano również, że np. potrzeba rozbudowy danego RIPOK-a wynika m.in. ze zwiększenia strumienia odpadów oraz zmiany ich morfologii.
Urząd marszałkowski zwraca uwagę, że w trakcie prac nad dokumentem, Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw na samorząd województwa nałożone zostały nowe obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami. Zobowiązują one sejmiki województw do uchwalenia aktualizacji WPGO w zakresie wskazania miejsc magazynowania zatrzymanych transportów odpadów.
11 marca br. Sejmik Województwa Lubuskiego przyjął zmianę aktualizację WPGO wraz z planem inwestycyjnym w zakresie odpadów komunalnych, w części dotyczącej wskazania miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych transportów odpadów. Dokument ten zgodnie z obowiązującymi przepisami poddany został konsultacjom społecznym. Projekt dokumentu przekazany zostanie do opiniowania m.in. organom wykonawczym gmin oraz związków międzygminnych. W zakresie związanym z ochroną wód trafi także do opiniowania przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, a następnie przez Ministra Środowiska.
Na podstawie lubuskie.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)