Do selektywnej zbiórki

50 „ekokoszy” do selektywnej zbiórki trafiło na łódzkie ulice. Kraków też stawia na segregację w miejscach publicznych

W centrum Łodzi pojawiło się już pierwsze 50 „ekokoszy” do selektywnej zbiórki odpadów – informuje Urząd Miasta Łodzi (UM) i dodaje, że łącznie będzie ich 94.

W Łodzi będzie więcej niż 50 „ekokoszy” do selektywnej zbiórki

Do selektywnej zbiórki
fot. www.lodz.pl

Łódzki magistrat dodaje, że lokalizacje dla „ekokoszy” zaplanowano w najbardziej uczęszczanych miejscach centrum – w okolicach ul. Piotrkowskiej, na dworcu Łódź Fabryczna, na woonerfach: Lindleya, Knychalskiego, Piramowicza, Gdańska, Pogonowskiego, 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, 1- go Maja, Lipowa, a także na Przystanku Centrum, przy pomniku Jednorożca i przy Manufakturze.

Zakup zrealizował Wydział Gospodarki Komunalnej UM, łącząc zadanie z budżetu obywatelskiego zgłoszone przez jednego z radnych z działaniami własnymi.

Chcemy, aby łodzianie mieli możliwość segregacji odpadów nie tylko w domach, ale również na ulicy. Wymiana koszy miejskich na takie z możliwością segregacji to działania nie tylko proekologiczne, ale również edukacyjne – komentuje Michał Stefanowski, wspomniany radny.

Magistrat podkreśla, że większość opadów wyrzucanych do koszy ulicznych posiada wartość surowcową. Dlatego zebrane odpady nie są wywożone na składowisko odpadów, lecz są przekazywane do firm posiadających odpowiednie zezwolenia, skąd trafiają do odzysku do instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Kosze do selektywnej zbiórki odpadów w miejscach publicznych także Krakowie

Z kolei o tym, że przy okazji prac w parku Bagry Wielkie w Krakowie pojawiły się tam pierwsze publiczne kosze do selektywnej zbiórki odpadów – poinformował tamtejszy magistrat. Kosze stanęły – póki co – w jednej części parku, a wkrótce dodatkowe kosze zostaną ustawione także w innych parkach w Grodzie Kraka.

Do selektywnej zbiórki

Nowy system wymaga zmiany umów z firmami odpowiedzialnymi za czystość w parkach, a także specjalnej wiaty lub innego miejsca, gdzie śmieci będą przechowywane – dodali krakowscy urzędnicy.

– Wydaje się, że jest to niewielka zmiana, ale w rzeczywistości to prawdziwa rewolucja w przestrzeni publicznej. Sortować śmieci trzeba wszędzie – zaznaczył Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM).

Na podstawie nadesłanej informacji i www.krakow.pl

fot. na otwarcie www.lodz.pl, fot. materiały ZZM

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu