10 recyklomatów

10 recyklomatów i ponad 680 tys. opakowań

Recyklomaty pojawiły się w Warszawie w połowie 2019 r. i z miejsca zdobyły serca warszawiaków – przekonuje Urząd m.st. Warszawy (UM) i dodaje, że trafiło już do nich ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu.

Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie.  Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

10 recyklomatów – element wspólnej akcji

Jak przypomina warszawski magistrat, akcja ta jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia, a w jej ramach automatów w popularnych punktach miasta stanęło 10 recyklomatów, do których można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

By móc skorzystać z 10 recyklomatów działających w stolicy, należy uruchomić aplikację „ECO Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Magistrat dodaje, że po uzbieraniu odpowiedniej liczby ECO-punktów można je wymienić na wybraną zniżkę, np. bilety do jednego z teatrów. Trwają również rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu. Aplikacja, służąca do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. Według UM, system jest proekologiczny, bowiem maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Ponadto zebrane punkty nie tracą swej ważności i można je wymienić w dowolnym momencie.

10 recyklomatów elementem kampanii edukacyjnej

Zebrane odpady są przekazywane do recyklingu, natomiast te, które trafiły do automatów przez pomyłkę – do dalszej segregacji – zaznacza UM i przypomina, żeby do 10 recyklomatów wrzucać tylko butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe. Wrzucanie innych opakowań (np. kartonów po sokach, puszek po konserwach czy opakowań po chemii) powoduje uszkodzenia tych urządzeń.

Magistrat wskazuje też, że projekt zakładający stosowanie 10 recyklomatów jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, a także resztki „bio” i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić m.in. na stronie czysta.um.warszawa.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawy

reklama

reklama

reklama

reklama