10 czerwonych pojemników

10 czerwonych pojemników w Zabrzu

Zabrze, jako kolejne miasto na Śląsku, dołączyło do projektu „Elektryczne Śmieci”. Na ulicach miasta stanęło 10 czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) oraz zużyte baterie i tonery – poinformował Urząd Miejski w Zabrzu (UM).

10 czerwonych pojemników przeznaczonych na ZSEiE

Magistrat przekonuje, że zabrzanie mogą teraz szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbywać się ze swoich domów i mieszkań elektroodpadów. Ogólnopolski projekt realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO jest rozwiązaniem bezpłatnym dedykowanym dla miast powyżej 40 tys. mieszkańców – dodaje UM. Urzędnicy zaznaczyli, że ilość ZSEiE, które trafiają na rynek z każdym rokiem wzrasta. Według szacunków na świecie w 2019 r. wyprodukowano 53,6 mln ton elektroodpadów. Eksperci przewidują, że w 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton.

W naszych domach i mieszkaniach znajdują się elektroodpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane. Jestem przekonana, że zabrzanie będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników oraz infolinii, poprzez którą można zgłaszać odbiór sprzętów wielkogabarytowych. Bardzo się cieszę, że w Międzynarodowy Dzień Ziemi udowadniamy, że troska o środowisko naturalne nie jest trudna – wystarczą proste działania każdego z nas. Łatwo jest być „eko” – podkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jednym z głównych założeń projektu Elektryczne Śmieci jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom pozbycia się elektroodpadów – przekonuje UM.

W Zabrzu stanęło 10 czerwonych pojemników, a ich liczbę można zwiększyć

W Zabrzu stanęło dziś dziesięć pojemników, aczkolwiek w przyszłości liczba ta może się zwiększyć, w zależności od potrzeb samych mieszkańców. Mnogość lokalizacji sprawia, że każdy obywatel Zabrza będzie mógł szybko i łatwo pozbyć się elektrycznych śmieci nie tracąc czasu na dojazd i szukanie odpowiedniego kontenera. Warto również podkreślić, że elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu oraz wyjątkowa „sztuka ze śmieci” – tłumaczył Robert Magolon, pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Jak wskazuje UM, integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci jest platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu, która poświęcona jest zagadnieniom szeroko rozumianej ekologii. Na stronie dedykowanej uczniom, nauczycielom, rodzicom i pasjonatom znajdują się gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, a także prezentacje multimedialne i artykuły naukowe.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. UM w Zabrzu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama