Proekologiczne projekty w Rzeszowie

Zrealizowane zostaną proekologiczne projekty w Rzeszowie

Zrealizowane zostaną proekologiczne projekty w Rzeszowie. W ich ramach powstaną mural, trzmielowisko i ławka solarna – informuje Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Proekologiczny mural ozdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 w stolicy Podkarpacia, trzmielowisko powstanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, a ławka solarna pojawi się w parku przy al. Cieplińskiego.

Proekologiczne projekty w Rzeszowie w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator

W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA) realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. – Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście – mówi Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej UM.

Proekologiczne projekty w Rzeszowie – mural na szkole

Jak wskazuje magistrat, rzeszowianie zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to proekologiczny mural, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11, mieszczącej się przy ul. Podwisłocze na rzeszowskim Nowym Mieście. – Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są na razie dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. W powstanie naszego rzeszowskiego muralu ekologicznego zaangażują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, które będą tworzyły projekty. Następnie te projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom, którzy głosując wybiorą ten, który powstanie na szkolnej ścianie – tłumaczy Kamil Czyż.

Proekologiczne projekty w Rzeszowie – ławka fotowoltaiczna

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna. Zostanie zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego) – tłumaczy rzeszowski magistrat. Ławeczka będzie wyposażona w proekologiczne źródło zasilania (panele fotowoltaiczne), układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych (port USB) i odbiór Internetu. – Ławeczka będzie wykonana ze stali ocynkowanej, która zostanie pomalowana na kolor antracytowy, natomiast siedzisko i oparcie będzie z drewna – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Proekologiczne projekty w Rzeszowie – trzmielowisko w parku

Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody – zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – przekonuje dyrektor Wąsowicz-Duch. Jak wskazuje UM, trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto. Projekt zajmie teren o powierzchni 100 m2. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej właśnie swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Proekologiczne projekty w Rzeszowie

Wartość każdego z trzech realizowanych proekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł – dodaje UM.

„Rzeszów to MY” – nabór kolejnych projektów

Magistrat podkreśla, że w związku z dużym zainteresowaniem, jakim projekt akceleracji cieszył się w 2020 r., podjęta została decyzję o jego kontynuacji. W związku z tym 13. kwietnia rozpoczął się nabór do kolejnej edycji. Tym razem akcja nazywa się „Rzeszów to MY”, a nabór projektów potrwa do 17 maja br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej urbanlab.erzeszow.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. 2 x UM Rzeszowa

 

reklama