ZOOstaw, NIE porywaj

„ZOOstaw, NIE porywaj” – warszawska kampania edukacyjna

Jak postąpić w przypadku znalezienia młodego, dzikiego zwierzęcia? Czy nasza pomoc jest młodym ssakom i ptakom zawsze konieczna? Wystartowała druga odsłona kampanii edukacyjnej pn. „ZOOstaw, NIE porywaj”. Jest ona realizowana przez Warszawskie ZOO, Ptasi Azyl, Lasy Miejskie – Warszawa i stołeczną straż miejską.

ZOOstaw, NIE porywaj” – o dzikich zwierzętach żyjących w miastach

W miastach żyje bardzo dużo dzikich zwierząt. Zdarza się, że ich młode są zabierane przez ludzi z ich środowiska naturalnego. Urząd m. st. Warszawy (UM) podkreśla, że wiele osób, kierując się chęcią niesienia pomocy, często niepotrzebnie ingeruje w życie młodych zwierząt. Taka pomoc może mieć negatywne konsekwencje, ponieważ młode pozbawiane są szansy na naukę życia pod czujnym okiem rodziców.

Zdarza się, że warszawiacy przynoszą zwierzęta do ZOO lub Lasów Miejskich, prosząc o interwencję. Ale często te zwierzęta powinny zostać w naturalnym środowisku. Dlatego apelujemy, by w razie takiej sytuacji zamiast od razu interweniować, w pierwszej kolejności zadzwonić do straży miejskiej pod numer 986. Tam działa Ekopatrol, a jego pracownicy są wyspecjalizowani w tego typu działaniach – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Tylko w ubiegłym roku warszawska straż miejska przyjęła około 29 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt. A do Warszawskiego ZOO i lasów miejskich trafiło ponad 8 tys. pacjentów. Reagujmy wtedy, kiedy jest to konieczne. A gdy taka pomoc jest nieuzasadniona, lepiej zwierzęta pozostawić samym sobie – dodał.

Wzrosła świadomość społeczna

Ta akcja jest niezwykle ważna. Na szczęście przez ostatnich 25 lat działalności Ptasiego Azylu wzrosła świadomość społeczna i zwłaszcza młodzież wie, że nie powinno się zabierać zbyt pochopnie ptaków, bo muszą się uczyć od swoich rodziców. Wychowane przez człowieka, potem i tak będą musiały trafić do środowiska naturalnego. Zabierając je stamtąd, tylko odwlekamy okres, kiedy i tak będą musiały osiągnąć samodzielność i nauczyć się życia w naturze – mówił Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego ZOO.

O tym, jak istotne jest uświadamianie ludzi, by nie zabierać niepotrzebnie młodych dzikich ptaków i ssaków z ich naturalnego środowiska, mówią też pracownicy miejskich jednostek, zajmujących się m.in. zwierzętami.

Przez kilkanaście lat pracy w Ptasim Azylu odchowałam tysiące piskląt. Niestety, wiele z nich było niepotrzebnie zabranych od rodziców. Nikt nie nauczy młodego ptaka życia lepiej niż jego rodzice, tylko musimy im dać na to przestrzeń i czas. Dlatego pozwólmy im dorastać w naturalnych warunkach, a reagujmy, gdy faktycznie potrzebują naszej pomocy – mówi Katarzyna Łochowska, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”.

ZOOstaw, NIE porywaj”, bo możesz wyrządzić krzywdę

Każde ograniczenie niepotrzebnych wyjazdów załóg do młodych, zdrowych, niezagrożonych osobników, które po prostu uczą się życia, pozwala Ekopatrolowi Straży Miejskiej szybciej udzielić pomocy zwierzętom zagubionym, chorym, poszkodowanym, czy źle potraktowanym przez ludzi, czyli takim, które naprawdę potrzebują naszej pomocy – podkreśliła Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Co roku do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafia bardzo dużo ssaków. Najwięcej z nich przybywa do nas w okresie wiosennym i letnim, kiedy rodzą się młode. Nasi pracownicy wkładają bardzo dużo pracy i starań w to, aby z powodzeniem udało się zwrócić je do natury – przekazał Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich – Warszawa. – Pochopnie zabierając młode zwierzę z lasu, możemy wyrządzić mu wielką krzywdę. W przypadku wątpliwości, warto skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy podpowiedzą, co należy zrobić w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia – dodał.

Kos Wars i sarenka Sawa bohaterami kampanii

Podobnie jak w zeszłym roku, bohaterami kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!” są kos Wars i sarenka Sawa. Są to przedstawiciele gatunków najczęściej trafiających do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich. Ambasadorzy akcji będą udzielać wskazówek, jak działać i czego unikać w przypadku znalezienia młodego dzikiego zwierzęcia. Organizatorzy kampanii zachęcają do włączenia się w akcję – podał UM.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie Warszawskiego ZOO.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Agnieszka Pietrzak/Lasy Miejskie – Warszawa

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu