zimą pomagają zwierzętom

Zimą pomagają zwierzętom

Ekopatrol działający w ramach gdyńskiej Straży Miejskiej (SM) jest już w pełnej gotowości, gdy chodzi o niesienie pomocy dzikim zwierzętom w mroźne i śnieżne dni – informuje Urząd Miasta Gdyni (UM).

Kiedyś zwierzęta miały o wiele więcej przestrzeni, nie było tylu zabudowań i mogły łatwiej zdobyć pożywienie. Teraz są domy i drogi. Przez to zwierzęta mają problem ze znalezieniem pokarmu. W zimie często jest on też głęboko pod śniegiem. Właśnie dlatego trzeba im pomóc – przekonuje Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu gdyńskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy z gdyńskiego patrolu zimą pomagają zwierzętom

Jak zaznacza gdyński magistrat, na razie pogoda sprzyja, więc interwencja nie jest jeszcze potrzebna. Jednak strażnicy są już w gotowości. Kiedy spadnie śnieg lub pojawią się pierwsze przymrozki ruszą w miasto, gdzie rozstawią karmniki z jedzeniem dla zwierząt, w tym ptaków. W Gdyni będzie rozstawionych pięć karmników, trzy z nich są przenośne. Na czas zimy strażnicy miejscy stawiają je w wybranych miejscach i mocują łańcuchami. Funkcjonariusze Ekopatrolu wsypują do nich różnego rodzaju ziarna. W miejskich magazynach są już zgromadzone zapasy tej karmy.

Zamówiliśmy tonę kukurydzy oraz 700 kilogramów pszenicy, słonecznika i karmy dla zwierząt. Na patrol bierzemy po jednym worku z każdego rodzaju i to wysypujemy do karmników – mówi Leonard Wawrzyniak.

Funkcjonariusze przypominają, że jeśli ktoś chce nakarmić zwierzęta i ptaki, np. łabędzie, czy kaczki, to powinien im podać właśnie ziarna lub zboża. Nie należy ich natomiast dokarmiać chlebem. – Chleb nie jest odpowiedni dla zwierząt i ptaków. Ma on za dużo soli i wywołuje kwasice, przez co zwierzęta chorują. Na dodatek, często, jeśli już ktoś rzuci chleb, to jest on stary lub spleśniały. A to zagrożenie dla zwierząt i często kończy się dla nich śmiercią. Dlatego prosimy o to, żeby nie podawać im chleba. Łabędzie przepadają np. za kukurydzą – dodaje Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu.

Gdyński magistrat przypomina, że Ekopatrol pomaga też w innych sytuacjach. Strażnicy interweniują, kiedy znajdą lub dostaną informacje o rannym, potrąconym, czy przymarzniętym do lodu zwierzęciu. Mają odpowiedni sprzęt, żeby im pomóc lub je odłowić.

Na podstawie gdynia.pl

fot. SM w Gdyni

 

reklama