zieleń miejska

Zieleń miejska w Warszawie – podsumowanie roku

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty przystroiły stołeczne zieleńce. W ubiegłym roku warszawscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili blisko 440 tys. ozdobnych roślin i ponad 6 tys. drzew. Warszawiacy korzystają też z mapy „Wiem o wycince”, a także komentują koncepcje zmian zazieleniania ulic. Tak ubiegły rok podsumowuje Urząd m.st. Warszawy, pod kątem działań związanych z zielenią miejską.

Zieleń zdobi miejską przestrzeń, poprawia jakość powietrza i jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest troska i pielęgnowanie przyrody w stolicy. Pierwsze efekty prac już widać. Intensyfikujemy nasadzenia, by stolica była pełna roślin. W budżecie zaplanowaliśmy modernizację parków, przyulicznych skwerów i nadwiślańskich rezerwatów przyrody. W najbliższych latach rewitalizację przejdzie m.in. park Pole Mokotowskie, park im. Akcji Burza przy kopcu Powstania Warszawskiego, park im. Cichociemnych przy Górce Kazurce, a także park Praski, Skaryszewski i Żeromskiego – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Zieleń miejska w Warszawie z pozytywną oceną mieszkańców

Stołeczny magistrat powołując się na opinie wyrażane w Barometrze Warszawskim stwierdza, że mieszkańcy pozytywnie oceniają stan zieleni w mieście. Takiego zdania jest 85% badanych. W stolicy ponad 10 000 m2 przemieniło się w łąki kwietne, które zdobią dzielnice i są przyjazne pszczołom. Tylko latem warszawscy ogrodnicy posadzili ponad 184 tys. sztuk ozdobnych roślin, takich jak szałwie, aksamitki, petunie, smagliczki i begonie. Przy głównych arteriach Warszawy, w parkach i nad Wisłą pojawiło się 6,2 tys. drzew. To ponad trzykrotnie więcej w stosunku do 2017 r. W związku z gorącymi miesiącami w lecie miasto pilotażowo zakupiło treegatory, specjalne worki przymocowane do pni drzew, które powoli nawadniają rośliny. Jesienią na ulicach Warszawy pojawiło się blisko 40 tys. nowych krzewów, ponad 51 tys. roślin w kwietnikach i 482 tys. cebulek kwiatów w rabatach i na trawnikach.

Stołeczny magistrat wskazuje m.in., że w Warszawie można znaleźć blisko 20 ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy mieszkańców, stowarzyszenia oraz instytucje. – Stworzyliśmy grupę miłośników warszawskiej przyrody, którzy przy wsparciu miasta zazieleniają swoją okolicę. Angażują się w cały proces, czyli od pomysłu do realizacji. Korzystają oni m.in. z aplikacji „Milion drzew” wskazując, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Jesienią zorganizowaliśmy dla nich wspólne sadzenie blisko 600 drzew – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZ).

Przed zimą ogrodnicy przy wybranych drzewach zamontowali specjalne skrzynie, które mają chronić rośliny przed solą i zanieczyszczeniami. Niektóre rośliny przykryte zostały folią, matami, stroiszem bądź zasypane torfem. Dzięki temu zieleń będzie zabezpieczona przed negatywnymi skutkami mrozów.

Projekt „Szanuj zieleń” i mapa drzew

W ubiegłym roku na stołecznych arteriach pojawiły się prototypy rozwiązań chroniących rośliny przed rozjeżdżaniem. Trawnik na podwyższeniu, ograniczniki wokół mis drzew i banderole na pniach to elementy projektu „Szanuj zieleń”. Akcja ma na celu edukować mieszkańców, by – w trosce o życie roślin – nie stawiali samochodów bezpośrednio na korzenie krzewów i drzew. Program rozpoczął się od konsultacji, podczas których mieszkańcy, aktywiści, projektanci i urzędnicy opracowywali pomysły na praktyczne zabezpieczenie zieleni. Następnie przechodnie byli pytani o to co sądzą o zamontowanych prototypach. Obserwowano także reakcje kierowców parkujących swoje auta.

Od października 2018 r. mieszkańcy mogą sprawdzić, co dzieje się z drzewami w ich okolicy. Na stronie www.mapa.um.warszawa.pl pojawiła się nowa zakładka „Zieleń”, gdzie zamieszczane są informacje o wycinkach prowadzonych przez ZZ. – Uruchomiliśmy platformę „Wiem o wycince”, która ułatwi informowanie warszawiaków o naszych działaniach. Cyklicznie prowadzimy kontrolę stanu zdrowia drzew, dlatego wiemy, jak się nimi opiekować. Wycinka to ostateczność, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo mieszkańców bądź ich mienia. Oczywiście, dążymy też do tego, by w zamian za każde wycięte drzewo posadzić dwa nowe – mówi dyrektor ZZ.

Stołeczny magistrat podkreśla też, że trwają prace nad przygotowaniem mapy przedstawiającej wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy. Mapa Koron Drzew ma ułatwić pielęgnację roślin oraz przestrzenne planowanie inwestycji. Projekt został podzielony na dwie części, a jego zakończenie planowane jest w 2020 r.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

 

reklama