Lasów Społecznych

Rusza działalność Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania

3 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu (WUW) odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Zadaniem zespołu będzie stworzenie propozycji nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych – przekazał WUW.

Ochrona lasów i drewno dla przemysłu

Jednym z priorytetów działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest wypracowanie nowej formuły dla funkcjonowania lasów w Polsce w otoczeniu aglomeracji miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem dużych miast – podał WUW. Ma to na celu zwiększenie ochrony najcenniejszych przyrodniczo i ważnych społecznie lasów. Jednocześnie polskiemu przemysłowi ma zostać zapewniona odpowiednia ilość drewna. Zdaniem WUW, kluczem do znalezienia nowej formuły, jest szeroki dialog. Elementem wspomnianego dialogu jest powstanie zespołów wokół największych polskich aglomeracji miejskich.

Cel mamy wspólny, abyśmy rzeczywiście o te tereny zielone jak najlepiej zadbali, nie tylko z naszej perspektywy dnia jutrzejszego, ale też przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków. Zespół będzie bazował na tym, co jest dla nas wszystkich najcenniejsze, czyli ochrona tych lasów i przywrócenie ich roli społecznej po to, aby wszystkie mieszkanki i mieszkańcy aglomeracji poznańskiej i nie tylko mogli z nich w pełni korzystać – podkreśliła Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolski.

Misja Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania

Jak przekazał WUW, głównym celem Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania jest wypracowanie w procesie konsultacji propozycji dotyczących lokalizacji i zagospodarowania obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Poznania.‬‬

To tutaj zaczyna się proces konsultacji, wytyczamy ścieżkę i budujemy podstawy dla innych ośmiu zespołów w Polsce. Przy wspólnym stole 52 członków zespołu wypracuje propozycje lasów społecznych wokół Poznania. Lasy społeczne są specyficznymi lasami, gdzie kryteria ich wyboru opierają się głównie na emocjach, ale też są wyrazem potrzeb lokalnego społeczeństwa względem korzystania z nich. Stąd chcemy wspólnie wytypować takie lasy wokół Poznania m.in. funkcje rekreacyjne, odpoczynku były traktowane priorytetowo, z zachowaniem bezpieczeństwa osób odwiedzających – powiedział Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele nadleśnictw, samorządów, organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, przemysłu drzewnego oraz przedstawiciel Związku Leśników Polski w Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Wielkopolskiego. Przewodniczącym jest Wiesław Krzewina. Efekty pracy zespołu zgłoszone podczas spotkań trafią do wojewody, a następnie zostaną przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. WUW

Partner Portalu

Partner Portalu