Zapewniają bioróżnorodność

Zapewniają bioróżnorodność – łąki kwietne w Szczecinie w pełnym rozkwicie

Nie tylko cieszą oko, ale także zapewniają bioróżnorodność, są stołówką dla owadów i zapobiegają wysychaniu gleby. Miejskie łąki kwietne można właśnie podziwiać w pełnym rozkwicie – zwrócił uwagę Urząd Miasta Szczecin (UM).

Jednoroczne czy wieloletnie, łąki kwietne zapewniają bioróżnorodność

Jedna z takich łąk znajduje się przy Jeziorku Słonecznym na Gumieńcach. Została wysiana jesienią 2020 r. na ponad 11 tys. m2. W tym roku rozkwitła już po raz drugi. – W pierwszym roku mogliśmy podziwiać przede wszystkim rośliny jednoroczne, obecnie ustępujące już miejsca tym wieloletnim, które docelowo mają stanowić podstawę łąki. Te z kolei w pełni prezentują się zazwyczaj po dwóch – trzech latach od wysiania, choć wiele zależy od warunków atmosferycznych, przede wszystkim opadów – wyjaśniał Karol Podyma z firmy Łąki Kwietne, zakładającej tę łąkę.

Obecnie na terenie zieleni wzdłuż ul. Derdowskiego dominuje niebieski żmijowiec zwyczajny, co cieszy miejskich urzędników, bo jest on bardzo pożyteczny dla owadów zapylających i jednocześnie bardzo efektowny. Inne kwitnące właśnie kwiaty to m.in.: lepnica rozdęta, bniec biały, złocień właściwy, chaber bławatek, kąkol polny, goździk kropkowany, szałwia oraz maki. Wszystko to gatunki rodzime – zaznaczył UM. – Intensywne kwitnienie zaczyna powoli rumianek żółty, zaraz po nim pojawi się marchew dzika. Natomiast w połowie sierpnia czeka nas koszenie, żeby rośliny mogły spokojnie przezimować. Takie koszenie odbywa się tylko raz w roku – powiedział Karol Podyma.

Zapewniają bioróżnorodność – ogrodnik miasta o zaletach łąk kwietnych

O zaletach łąk kwietnych przypomniał ogrodnik miasta. – Kwitnąca łąka kwietna jest stołówką dla dziesiątek gatunków owadów zapylających, a przetrwanie zapylaczy, coraz silniej rugowanych ze środowiska, jest kluczową kwestią dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego. Łąki kwietne zabezpieczają glebę przed wysychaniem wielokrotnie skuteczniej od trawnika. Oznacza to, że poprawiają mikroklimat w mieście, poprawiając nasz komfort życia. Utrzymanie łąk kwietnych, które kosi się tylko raz w roku jest związane z ograniczeniem zużycia energii. Łąki kwietne sprzyjają alergikom, ze względu na ograniczanie zapylenia powietrza powstającego podczas koszenia przesuszonych trawników. Wreszcie: łąki są pełne kwiatów cieszących oko przez cały sezon. Zakładanie i utrzymanie rabat i kwietników wiąże się z nieustającym nakładem pracy ludzkiej, energii z kopalin, nawozów. Łąka kwietna jest najbardziej ekologicznym i najtańszym sposobem na wprowadzenie do miasta barwnej różnorodności natury – tłumaczyła Marta Safader-Domańska.

Ze względu na wszystkie te korzyści, projektowane obecnie miejskie inwestycje coraz częściej uwzględniają zakładanie łąk kwietnych, jako alternatywy wobec tradycyjnych trawników. Są one planowane w pasach drogowych, przy placówkach oświatowych oraz na terenach zielonych – zaznaczył UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin