Budki lęgowe dla ptaków

Zakochani w Krakowie otrzymają budki lęgowe dla ptaków

Urząd Miasta Krakowa (UM) podkreśla, że z okazji Walentynek proponuje budki lęgowe jako symbol miłości dla zakochanych. Budki wykonane są z materiałów pochodzących z odzysku odpadów i będzie można otrzymać dziś o godz. 12 na placu Wszystkich Świętych.

Budki lęgowe dla ptaków dostaną mieszkańcy Krakowa

W walentynkowe południe przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie (MPO) i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka rozdadzą mieszkańcom Krakowa 1000 budek lęgowych.

Wszystko w ramach kolejnej edycji, która jest organizowana nie tylko z miłości do ludzi, ale i środowiska, bo wszystkie budki powstały z materiałów z odzysku, zebranych przez MPO – zaznacza Waldemar Domański, współorganizator akcji.

Jak zaznacza krakowski magistrat, współpraca MPO Kraków z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ, ang. circular economy). Chodzi w nich o maksymalne, powtórne wykorzystanie odpadów i surowców z nich pochodzących, a celem – jak tłumaczy UM – jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa potencjalnej i zawartej w odpadach energii. w dodatku Unia Europejska (UE) stawia przed państwami członkowskimi bardzo ambitne cele, w tym wyśrubowane poziomy recyklingu i znaczące ograniczenia w ilości składowanych odpadów.

Krakowski UM zaznacza, że w GOZ kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów, a kolejnym krokiem jest znalezienie dla nich i zawartych w nich surowców wtórnych odpowiedniego zastosowania.

Budki lęgowe dla ptaków – przykład wdrożenia GOZ

Jako dobry przykład wdrożenia idei GOZ w życie magistrat podaje wykorzystanie odpadowego drewna. Krakowskie MPO odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy itp. Z kolei firmy często pozbywają się palet i innych odpadów drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy z drewna mogą być wykorzystane ponownie. Z całości zebranego przez MPO drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części natomiast robione są budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach – wylicza UM.

W ciągu kilku lat działalności Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka w Krakowie zawisło już blisko 10 tys. budek lęgowych.

Na podstawie www.krakow.pl

fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny