Chcą zachęcić jaskółki do zamieszkania w wieży

Codziennie, godzinę przed zachodem słońca, wokół jaskółczej wieży na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie rozlegają się ptasie świergoty i trele. Dźwięki te mają zachęcić jaskółki do zamieszkania w umieszczonych tam gniazdach – podał Urząd Miasta Szczecin (UM).

Specjalny wabik ma zachęcić jaskółki do zagnieżdżenia się w przygotowanej wieży

W ten sposób działa specjalny wabik, czyli stymulator głosowy, odtwarzający dźwięki imitujące odgłosy jaskółek. Chodzi o zwabienie w okolice tzw. jaskółczej wieży prawdziwych ptaków i zachęcenie ich do zamieszkania w czekających na nie gniazdach. Wabienie potrwa do 20 lipca, a termin jest powiązany z okresem lęgowym ptaków. Czas wabienia w ciągu dnia wynosi 75 minut i rozpoczyna się godzinę przed zachodem słońca – tłumaczy magistrat.

80 jaskółczych gniazd, gotowych do zasiedlenia, znajduje się na ośmiometrowej wieży. Jest ona ustawiona na dawnym psim polu, które obecnie przemienia się w nowy, osiedlowy park. Sam pomysł pochodzi z jednego ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Celem jest odbudowa populacji jaskółki oknówki. Obecność ptaków na osiedlu ma natomiast wyeliminować nielubiane przez ludzi komary, meszki, mszyce i inne owady, którymi żywią się jaskółki.

Etap budowlany nowego parku zmierza do końca

Przy okazji UM wskazał, że etap budowlany nowego parku, w którym ustawiono jaskółczą wieżę zmierza powoli ku końcowi. Na niezagospodarowanym terenie powstają nowe alejki, ławki, pergola, a także plac zabaw, wybieg dla psów, elementy małej architektury i oświetlenie. W parku nie może też zabraknąć zieleni. Część krzewów i drzew została już zasadzona, pozostałe pojawią się jesienią, po zakończeniu prac budowlanych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

Partner Portalu

Partner Portalu