Bioróżnorodność Białegostoku

Z cyklu „Bioróżnorodność Białegostoku”

Białystok wydał kolejną, szóstą, publikację z serii „Bioróżnorodność Białegostoku”. Pozycja nosi tytuł „Ssaki Białegostoku” i jest efektem badania różnorodności biologicznej tej grupy zwierząt na terenie miasta. Do współpracy przy realizacji pozycji zaproszony został prof. Mirosława Ratkiewicza oraz dr Piotra Rode. To naukowcy pracujący na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. O publikacji w grudniu 2022 r. poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM).

Jak mają się ssaki Białegostoku?

W wyniku prac nad publikacją okazało się, że ssaki Białegostoku są reprezentowane przez 41 gatunków, co stanowi 33,6% wszystkich 122 gatunków ssaków stwierdzonych na terenie Polski. Mało które miasto może poszczycić się tak bogatą liczbą gatunków – podkreślił UM.

Chcieliśmy za pomocą tej książki pokazać, jak cenna, ważna i potrzebna jest w naszym życiu bioróżnorodność. Zwłaszcza, że żyjemy w czasach zmian klimatycznych i nie wiemy, jaka czeka nas przyszłość – powiedział prof. Mirosław Ratkiewicz.

Jak wskazuje UM, książka obfituje w bogate opisy przybliżające czytelnikowi biologię i zwyczaje zwierząt, opisuje ich siedliska i miejsca występowania. Zawiera też dużo ciekawostek dotyczących poszczególnych gatunków. Ponadto ujęto w niej także informacje dotyczące występowania na terenie miasta gatunków rzadkich i będących pod ścisłą ochroną, jak wilk i ryś. Jest bogato ilustrowana zdjęciami wykonanymi przez uznanych przyrodników i fotografików. Całość uzupełniają mapy i zestawienia tabelaryczne. Okładka przedstawia największego ssaka w naszym kraju – samca łosia. Została wykonana przez wydawcę, którym jest firma Apogea Studio Reklamowe w Białymstoku.

Celem badania bioróżnorodności naszego miasta jest poznanie bogactwa przyrodniczego Białegostoku, miejsc występowania poszczególnych gatunków, ich kondycji w środowisku, a także zagrożeń dla ich egzystencji. Dzięki tym badaniom będziemy mogli lepiej poznać i chronić wszystkie te gatunki i siedliska, które są najbardziej zagrożone – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Zapowiedź kolejnych publikacji z serii „Bioróżnorodność Białegostoku”

Białostocki magistrat w grudniu ub.r. zapowiedział też, że wkrótce pojawią się kolejne dwie publikacje z cyklu „Bioróżnorodność Białegostoku”. Pierwsza – dotyczyć będzie świata pająków, a druga – grzybów poliporoidalnych, czyli hub. W przygotowaniu są także publikacje dotyczące chrząszczy, płazów i gadów oraz owadów zapylających. Projekt „Bioróżnorodność Białegostoku” łącznie będzie liczył 14 publikacji. Zakończy się jesienią 2024 r. wydaniem jednego obszernego dzieła o nazwie „Bioróżnorodność Białegostoku”. Miejscy urzędnicy zapowiadają, że będzie ono liczyć kilka tysięcy stron.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Marcin Jakowiak

Partner Portalu

reklama