W zakresie monitorowania przyłowów morświnów

Wypełnić zobowiązania w zakresie monitorowania przyłowów morświnów

Komisja Europejska (KE) poinformowała, że wzywa Holandię do wypełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy siedliskowej w zakresie monitorowania przyłowów morświnów zwyczajnych dokonywanych przez statki rybackie.

Holandia powinna podjąć działania w zakresie monitorowania przyłowów morświnów

Organ Unii Europejskiej (UE) wzywa Holandię do wdrożenia środków wymaganych na mocy dyrektywy siedliskowej (dyrektywa Rady 92/43/EWG) w zakresie monitorowania przyłowów morświnów. Chodzi o to, by monitorować przypadkowe chwytanie i zabijanie (przyłów) morświnów zwyczajnych przez statki rybackie. Komisji zależy też na wdrożeniu środków zapobiegających niepokojeniu tego gatunku na obszarach Natura 2000.

Jak zaznacza KE, morświn zwyczajny jest gatunkiem ściśle chronionym na mocy dyrektywy siedliskowej, a jego celowe chwytanie lub zabijanie oraz celowe niepokojenie są zabronione.

Przestrzeganie norm dotyczących gatunków chronionych ma zasadnicze znaczenie dla ochrony bioróżnorodności w całej UE. Komisja Europejska podkreśla, że celem zarówno Europejskiego Zielonego Ładu, jak i unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 jest, powstrzymanie utraty bioróżnorodności poprzez ochronę obszarów przyrodniczych i przywrócenie zdegradowanych ekosystemów do właściwego stanu ochrony z myślą o poszczególnych siedliskach i gatunkach.

Unijni urzednicy zaznaczają, że pomimo dobrze udokumentowanych dowodów na to, że wspomniany gatunek jest poławiany przy użyciu narzędzi połowowych, Holandia nie podjęła wystarczających działań, aby monitorować przyłowy dokonywane na jej wodach i przez jej floty, tak jak tego wymaga powyższa dyrektywa. Holandia nie transponowała również do swojego prawodawstwa krajowego zawartego w dyrektywie siedliskowej wymogu dotyczącego monitorowania przez państwa członkowskie przypadkowego chwytania i zabijania gatunków ściśle chronionych.

Czas by uniknąć uzasadnionej opinii w zakresie monitorowania przyłowów morświnów

W związku z taką sytuacją KE skierowała do Holandii wezwanie do usunięcia uchybienia. Kraj ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi KE może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.

Na podstawie ec.europa.eu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner merytoryczny

Partner Portalu

partner merytoryczny