Wokół ochrony nietoperzy

Wspólnie wokół ochrony nietoperzy

Kompania Piwowarska (KP) poinformowała, że Fundusz Żubra (FŻ) rozpoczyna współpracę z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) nad wspólnym projektem, skoncentrowanym wokół ochrony nietoperzy – ssaków niezwykle istotnych dla wielu ekosystemów. W ramach współpracy Fundusz finansuje sprzęt potrzebny do badań, infrastrukturę, która umożliwi naukowcom obserwację tych tajemniczych ssaków oraz we współpracy z agencją komunikacyjną i influencerami, startuje z akcją mającą na celu poprawę wizerunku tych ssaków.

59% badanych boi się nietoperzy!

Nietoperze, mimo wszystkich swoich zalet, nie cieszą się dobrą opinią. Z badań przeprowadzonych na zlecenie FŻ wynika, że w gronie, w którym znalazł się wraz z kozicą, wilkiem, żubrem, dzikiem, sarną i królikiem, nietoperz jest zwierzęciem najmniej lubianym. 37% respondentów go nie lubi, a 59% deklaruje strach przed nim. Tymczasem nietoperze to zwierzęta pożyteczne, zagadkowe i warte poznania – podkreśla KP.

Nietoperze są jedynymi ssakami, które potrafią aktywnie latać, a nie szybować, przy tym są socjalne, inteligentne i szybko się uczą. Fenomenem jest ich długowieczność: ważący kilka gramów nietoperz może dożyć 40 lat, kiedy gryzoń o podobnych rozmiarach będzie żył zaledwie rok lub dwa. Dlatego nietoperze nazywa się długowiecznymi ssakami zamkniętymi w małym ciele. Zrozumienie mechanizmów ich starzenia się może być wstępem do opracowania sposobów spowalniania procesu starzenia się ludzi – mówi prof. Ireneusz Ruczyński z IBS PAN.

Wokół ochrony nietoperzy – niezwykle pożytecznych ssaków

Kompania podkreśla, że nietoperze są niezwykle pożyteczne, ponieważ żywiąc się owadami, zapewniają darmową i w pełni ekologiczną ochronę roślin. Globalna „praca” nietoperzy, polegająca na zjadaniu szkodników, jest wyceniana na miliardy dolarów rocznie. W Polsce nietoperze również znacząco obniżają populację szkodników w lasach i na terenach rolniczych, zjadają ogromne ilości komarów i są wskaźnikiem zmian klimatycznych – to znaczy, że śledząc postępujące różnice w zasięgach występowania różnych gatunków nietoperzy, możemy oceniać, jak ociepla się klimat. Wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce chronione, a troska o nie jest kluczowa nie tylko dla zafascynowanych nimi naukowców, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Można wyobrazić sobie świat bez nietoperzy. W takim świecie będziemy skazani na znacznie większe ilości środków chemicznych, które w jakiejś formie ostatecznie trafią do naszego ciała. Będziemy pewnie też w większym stopniu narażeni na towarzystwo dokuczliwych owadów – kontynuuje prof. Ruczyński.

Ochrona nietoperzy i badania nad nimi ze wsparciem Funduszu Żubra

Fundusz Żubra, którego misją jest ochrona dzikiej przyrody, postanowił więc, że jednym z jego ekopriorytetów w tym roku będą nietoperze – ich ochrona i wsparcie badań nad nimi, prowadzonych przez IBS PAN. Dzięki Funduszowi naukowcy zostali wyposażeni w sprzęt do monitorowania aktywności nietoperzy, m.in. detektory ultradźwiękowe przetwarzające dźwięki wydawane przez nietoperze na te słyszalne przez ludzi, kamerę termowizyjną, drona i samochód pozwalający na pracę w terenie. Z uwagi na postępującą termomodernizację domów w Polsce nietoperze tracą miejsca, w których mogłyby schronić się zimą i latem. Dlatego FŻ sfinansuje wykonanie 175 budek, w których nietoperze będą mogły bezpiecznie się skryć, oraz trzech kilkumetrowych wież, które mogą stać się miejscem ich rozrodu.

Z agencją komunikacyjną wokół ochrony nietoperzy

Fundusz zaangażował także do współpracy agencję komunikacyjną, która pomoże poprawić wizerunek nietoperzy w oczach Polaków i uświadomić społeczeństwu, jak wyjątkowy i ważny dla zachowania równowagi naszego ekosystemu jest ten gatunek. W ramach projektu prowadzone są działania reklamowe w Internecie, PR, a także współpraca z dziennikarzami i popularnymi kanałami mediów społecznościowych.

Fundusz Żubra podchodzi do ochrony nietoperzy interdyscyplinarnie. Łączymy wiedzę naukowców z Instytutu Biologii Ssaków PAN, doświadczenie polskich stolarzy, holenderski know-how w zakresie rozwiązań dla ochrony zwierząt oraz kompetencje marketingowe. Mamy nadzieję, że ta współpraca i działania komunikacyjne pozytywnie wpłyną na wizerunek nietoperzy, poprawią ich dobrostan i zwiększą ich szansę na przetrwanie w rejonie Białowieży – wyjaśnia Urszula Czerniawska-Kapeluch z FŻ.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

 

partner merytoryczny