Wilczyca uratowana z wnyków

Wilczyca uratowana z wnyków

Do niecodziennej i trudnej interwencji doszło 2 lutego br. w lesie w miejscowości Celestynów. Jak podają stróże prawa dzięki wspólnym i skoordynowanym działaniom udało się tam uratować złapaną we wnyki wilczycę.

W akcji ratunkowej, obok policjantów, uczestniczyli przedstawiciel gminy Sławno, lekarz weterynarii oraz pracownicy schroniska w Wojtyszkach.

Wilczyca uratowana z wnyków w wyniku wspólnych działań

Informację o zwierzęciu uwięzionym we wnykach opoczyńskim policjantom przekazał mieszkaniec gminy Sławno. Wstępnie podejrzewano, że w sidła wpadł bezdomny pies, jednak przybyli na miejsce specjaliści stwierdzili, że we wnykach uwięziona jest wadera.

Policjanci, którzy byli jako pierwsi na miejscu próbowali pomóc rannemu zwierzęciu jednak wilczyca była bardzo agresywna. Dlatego podjęto decyzję o wezwaniu na miejsce weterynarza oraz pracownika Urzędu Gminy Sławno. Do Celestynowa przyjechali też pracownicy schroniska dla zwierząt z miejscowości Wojtyszki (pow. sieradzki), z którym współpracuje gmina Sławno.

Akcja uwalniania wilka była przeprowadzona w bardzo trudno dostępnym terenie, bowiem kłusownicy umiejscowili wnyki na skraju skarpy. Prace ratunkowe utrudniał także grząski teren. Jednak dzięki determinacji zespołu ratunkowego, po kilku godzinach od zgłoszenia ranne zwierzę zostało uwolnione i przetransportowane specjalistycznym pojazdem do schroniska w Wojtyszkach. Schronisko to bowiem prowadzi także azyl i rehabilitację dla dzikich zwierząt. Wilk został bezpiecznie odwieziony do azylu, gdzie już czekali na niego weterynarze gotowi do ratowania jego życia.

Policjanci na miejscu zabezpieczyli kłusownicze akcesoria oraz wszelkie możliwe ślady. W trakcie zabezpieczania śladów okazało się, że w dwóch innych miejscach również były pozostawione wnyki. Opoczyńska policja prowadzi postępowanie w tej sprawie, a mundurowi przypominają, że w Polsce wilki są pod ochroną. Kłusownictwo jest natomiast przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

 

reklama