Wilcza Ostoja

Wilcza Ostoja – edukacja o wilkach we wrocławskim ZOO

W ZOO Wrocław, dzięki pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW), powstało nowe środowisko życia dla wilków oraz multimedialna ekspozycja edukacyjna.

Wartość całego zadania wyniosła ponad 2,1 mln zł, a pomoc z Funduszu sięgnęła ponad 325 tys. zł.

Wilcza Ostoja z dofinansowaniem WFOŚiGW we Wrocławiu

Jak zaznacza WFOŚiGW, nowa inwestycja, podobnie jak poprzednie – Terytorium Panter, Odrarium, czy Afrykarium – powstała zgodnie z najnowszymi trendami w projektowaniu obiektów dla zwierząt. Wybieg odzwierciedla środowisko naturalne wilków, a ścieżka zwiedzania jest wtopiona w otoczenie. Zwiedzający mają możliwość niemal bez barier uczestniczyć w życiu wilków.

Zakończony rotundą tunel wprowadza zwiedzających na środek wybiegu, jednocześnie zrównując poziomem wzroku ludzi ze zwierzętami. W tej podziemnej części ekspozycji niecodzienną atrakcją jest diorama. Daje ona zwiedzającym możliwość zabawy w tropiciela śladów bytności zwierząt leśnych. Przy wejściu do wybiegu najmłodsi mogą zobaczyć „sztuczną wilczą norę” i podziwiać watahę wilków wykonanych z betonu w skali 1:1. Rzeźby są nie tylko dekoracją, ale umożliwiają zbadanie wilczej mowy ciała także osobom niewidzącym.

W dodatku, zainteresowani mogą obserwować drapieżniki nie tylko przez przestronne szyby, ale również przez lunetę ze specjalnej dwukondygnacyjnej wiaty oraz z kładki łączącej się z wiatą przy wybiegu rysi.

„Wilcza Ostoja” powstała w tzw. części europejskiej zoo, w bezpośrednim sąsiedztwie rysi, żbików i niedźwiedzi brunatnych oraz nieopodal żubrów. Na powierzchni blisko 2,4 tys.m2 zamieszkały – samiec i dwie samice. Mają one do dyspozycji m.in. sztuczny staw i potok oraz liczne kryjówki, z których chętnie korzystają. Pracownicy ZOO szacują, że w ciągu roku nowy obiekt odwiedzi ok. półtora miliona osób.

Naszym najważniejszym zadaniem jest dbać o zwierzęta, które u nas przebywają. Dlatego stale się rozwijamy – remontujemy, przebudowujemy i budujemy zupełnie nowe wybiegi, które odzwierciedlają środowisko życia danego gatunku. Mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy w tym liderem w branży ogrodów zoologicznych – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Wilk gwarantuje utrzymanie równowagi w przyrodzie

Trzeba pamiętać, że wilki prowadzą naturalną selekcję w środowisku naturalnym polując przede wszystkim na chore lub słabe zwierzęta. Wilk nie gardzi także padliną. W wilczym menu są sarny, jelenie i dziki. Drapieżniki te zmniejszają liczebność tych zwierząt nie doprowadzając jednak do ich wytępienia. Są to procesy naturalne, gwarantujące utrzymanie równowagi w przyrodzie.

Wilk jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. To zwierzę, które pełni bardzo ważną rolę w leśnym ekosystemie, gdyż reguluje ilość roślinożerców i mniejszych drapieżników. Do tego jest rodzimym gatunkiem, więc chętnie wsparliśmy projekt zoo, który pomoże chronić te piękne zwierzęta – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.

W ramach projektu „Kształtowanie postaw ekologicznych oraz infrastruktura edukacji ekologicznej – wilk szary w ZOO WROCŁAW” wrocławski ogród zoologiczny przeprowadzi również cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ma w nich wziąć udział ok. 4 tys. uczniów w ciągu roku.

Osobnym elementem projektu ma być seminarium naukowe, które ma dotyczyć powrotu tego gatunku do polskich lasów. Jak bowiem zaznacza WFOŚiGW, wilki po niemal 150 latach nieobecności wracają na dawniej zajmowane rewiry w zachodniej Polsce. Tymczasem ludzie odwykli od obecności tego gatunku, dlatego potrzeba czasu i sporej dawki edukacji, by przełamać stereotyp „dużego, złego wilka” i zaakceptować obecność drapieżnika, który jest wskaźnikiem dobrej jakości ekosystemu.

Symbolika wilka, jako uosobienia zła, w dawnych wierzeniach i zabobonach doprowadziła niemal do wytępienia tego gatunku w Europie. Dziś wiemy, że wilki to nie tylko potrzebny element ekosystemu, ale również fascynujące zwierzęta. Moglibyśmy się dużo od nich nauczyć. Zamiast zagrożenia i zła, powinny być symbolem troski, rodziny oraz pracy zespołowej – przekonuje prezes Ratajszczak.

To człowiek zagraża wilkowi

W Polsce żyje ok. dwóch tysięcy tych drapieżników i wbrew rozpowszechnionym opiniom nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. To ludzie zagrażają wilkom, odbierając im niezbędne do przetrwania zasoby: rozległe tereny leśne z dostępną bazą pokarmową. Także na Dolnym Śląsku wilki znajdują odpowiednie siedliska, goszcząc nie tylko w lasach, ale i na przykład na wrzosowiskach i dawnych poligonach wojskowych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

 

reklama