Kilkadziesiąt buków

W Zabrzu posadzono kilkadziesiąt buków

29 kwietnia br. w zabrzańskim Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego posadzono kilkadziesiąt buków. Rozpoczęto w ten sposób proekologiczną akcję sadzenia drzew, która wpisuje się w obchody 100-lecia miasta – podał na swojej stronie internetowej Urząd Miejski w Zabrzu (UM).

Na początek kilkadziesiąt buków w ramach obchodów 100-lecia miasta

Zabrzański magistrat podał, że kilkadziesiąt buków, symbolicznie, posadzili prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępcy prezydenta – Katarzyna Dzióba i Borys Borówka, a także przedstawiciele Rady Miasta oraz młodzież z I i II Liceów Ogólnokształcących w Zabrzu.

Zabrze jest pięknym miastem. Jesteśmy dumni z naszych lasów, parków i Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Po dwóch wiekach intensywnego działania przemysłu, dzisiejsze Zabrze stało się miejscem bardziej zielonym, przyjaźniejszym dla mieszkańców. Chcemy to piękno pomnażać – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta.

Kilkadziesiąt buków – bo to gatunek lasotwórczy

Przy okazji miejscy urzędnicy przypomnieli, że drzewa zapewniają ludziom tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Zaznaczyli też, że dobór gatunku sadzonek, które zostały wkopane w zabrzańskim parku nie jest przypadkowy.

Buk jest jednym z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Pozytywnie wpływa na glebę. Ma duże właściwości filtrowania powietrza, jeden hektar drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. W tym roku planujemy zasadzić ponad 20 tys. nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – poinformował dr Piotr Malcher, leśnik.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. Paweł JaNic Janicki

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu