w obronie przyrody

W obronie przyrody

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach (KWP) poinformowała, że w minioną niedzielę (21. października) pińczowscy policjanci w trakcie działań mających na celu ochronę m.in. obszaru Natura 2000 przed rozjeżdżaniem przez quady zatrzymali do kontroli kierującego takim pojazdem.

Poruszał się on quadem po drodze publicznej, nie mając do tego uprawnień. Pojazd nie był zarejestrowany i nie posiadał wymaganego ubezpieczenia odpowiedzialność cywilnej (OC).

Policjanci w obronie przyrody przed rozjeżdżeniem quadami

Kilka dni wcześniej jeden z mieszkańców powiatu pińczowskiego zwrócił uwagę funkcjonariuszy na kierujących quadami. Wykorzystał do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Jak wynikało ze zgłoszenia, miłośnicy jazdy po bezdrożach mieli poruszać się po nadrzecznych wałach i terenach zieleni, nie zważając na objęte ochroną prawną (m.in. w ramach obszaru Natura 2000) rośliny i zwierzęta. Objęta ochroną roślinność miała być rozjeżdżana przez quadowców.

Świętokrzyscy policjanci podkreślają, że na szczęście nie każdy pozwala na tak bezmyślną działalność niewielkiej grupy ludzi. Dzięki zgłoszeniu za pomocą KMZB, mundurowi z pińczowskiej jednostki podjęli czynności mające na celu sprawdzenie sytuacji we wskazanym miejscu. Napotkali tam pojazd, który zdążył już wjechać na drogę publiczną, został jednak zatrzymany do kontroli. W jej wyniku okazało się, że quad nie jest zarejestrowany, nie posiada OC oraz homologacji, a kierujący nim nie ma uprawnień do prowadzenia czterokołowca. W takim przypadku policjantom pozostało jedynie zatrzymać pojazd. Z kolei wobec 40–latka, który kierował quadem wszczęte zostały czynności wyjaśniające dotyczące wykroczeń drogowych. Funkcjonariusze będą też sprawdzać czy mężczyzna nie dopuścił się wykroczenia przeciwko ochronie przyrody. Za wykroczenia te grozi wysoka grzywna.

Na podstawie informacji nadesłanej przez KWP w Kielcach

fot. sozosfera.pl

 

reklama