W Łodzi wysiewano łąki

W Łodzi wysiewano łąki kwietne

W piątek, 30 kwietnia, od rana na Stawach Jana i Stefańskiego w Łodzi wysiewano łąki kwietne. Wysiew przeprowadzono w ramach zadania z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Łódź bardziej zielona i kolorowa – nasadzenia przyjazne pszczołom na Stawach Jana oraz Stawach Stefańskiego”.

W Łodzi wysiewano łąki kwietne – na Stawkach Stefańskiego i Stawach Jana

Jak donosi Urząd Miasta Łodzi (UM), o 6:30 w miniony piątek na Stawach Stefańskiego rozpoczęło się sianie i prace pielęgnacyjne na 2500 m2 obszaru łąki kwietnej z wieloma gatunkami miododajnych roślin. Wśród dostępnych, wybrano 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich. W skład mieszanki weszły m.in.: krwawnik pospolity, kąkol polny, kminek zwyczajny, nagietek polny, dzwonek rozpierzchły, pępawa dwuletnia i szelężnik mniejszy.

Podobne prace odbyły się przed południem tego samego dnia przy ul. Rzgowskiej na Stawach Jana, gdzie wysiew objął swym zasięgiem 1300 m2 łąk kwietnych. Na Stawach Stefańskiego łąka będzie miała charakter polny – „tradycyjny polski”, a na Stawach Jana – dekoracyjny. Jednak wszystkie rośliny zostały tak dobrane, aby obie łąki kwitły jak najdłużej i tym samym cieszyły oko zwiedzających.

W Łodzi wysiewano łąki kwietne – korzyści z łąk

Łąki kwietne to nie tylko efekt wizualny – zwraca uwagę UM i dodaje, że poza wrażeniami estetycznymi łąki wpływają korzystnie na bilans wód gruntowych. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczy mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. Są też korzyści ekonomiczne i prozdrowotne – wskazuje magistrat. Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców, dzięki ograniczeniu emisji spalin. Do tego kwietne łąki są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt: niewielkich ssaków, płazów, gadów, owadów, a przede wszystkim zapylaczy, w tym pszczół. Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilka stopni wyższa niż na obszarach podmiejskich.

Wysiewano łąki kwietne, a pierwsze efekty za 4-6 tygodni

Pierwsze efekty wysiewu łąk będzie można zobaczyć za mniej więcej 4-6 tygodni. Magistrat przekonuje, że będzie pięknie i kolorowo. Kwietne łąki wpisują się w krajobraz miasta, a łodzianie pokochali takie miejsca, jak ukwiecone pasy drogowe, czy właśnie kwietne łąki w okolicach parków i skwerów – przekonuje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Łodzi