Budki dla dziuplaków

W Katowicach znów można otrzymać budki dla dziuplaków

Katowice rozdadzą mieszkańcom sto budek lęgowych dla małych ptaków – dziuplaków. To już druga edycja akcji – zaznacza Urząd Miasta Katowice (UM) i przypomina, że po raz pierwszy miasto przekazało mieszkańcom „budki dla dziuplaków” wiosną ub.r., a zainteresowanie nimi było tak duże, że zapas szybko się wyczerpał.

Naszą rolą jako samorządu jest m.in. inspirowanie do działania, dawanie przykładu. Zrównoważony rozwój miasta oznacza troskę o cały ekosystem i chcemy to robić wspólnie z mieszkańcami. Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest właśnie zaangażowanie w nią mieszkańców, a dodatkowo wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budki dla dziuplaków – pomoc dla ptaków gniazdujących w dziuplach

Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in. za pomocą budek lęgowych pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli dziuplakom, takim jak sikorki i mazurki. – Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami – wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Deficyt miejsc do gniazdowania skutkuje tym, że ptaków jest coraz mniej, ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy – wskazuje UM. – A przecież lubimy słuchać śpiewu ptaków. Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów – dodaje M. Karetta. Ornitolog przypomina też, że Katowice są zaskakująco bogate w ptaki, które chętnie zasiedlają m.in. zapadliska pogórnicze, a także starsze drzewostany, w tym buczyny. „Możemy się pochwalić m.in. lęgami bociana czarnego, żurawia, trzmielojada, a także niedawno odkrytego w murckowskich lasach puszczyka uralskiego” – podaje magistrat.

Budki dla dziuplaków w ramach projektu KATOobywatel

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. – W ramach projektu podjęliśmy dotąd wiele działań związanych z dbaniem o środowisko naturalne: od aplikacji wCOP drzewo, przez wspólne sianie łąk, sprzątanie terenów zielonych czy tworzenia sąsiedzkich ogrodów. Zimą rozdaliśmy karmniki dla ptaków do samodzielnego złożenia a wcześniej domki dla jeży. Każdej akcji towarzyszy edukacja – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM.

Budki dla dziuplaków tworzone w ramach rehabilitacji

Inicjatywa zakupu budek lęgowych i przekazania ich w ręce mieszkańców narodziła się w wydziale promocji UM. Budki stworzyły osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Od jakiegoś czasu warsztaty specjalizują się w budkach dla ptaków. – To jest dobrze rozumiana integracja, bo uczestnicy spotykają się z klientami, oferując im dobry produkt, nie raz w roku podczas kiermaszu, ale w ciągłej sprzedaży. Dodatkowo pomagamy chronić przyrodę, a chroniąc ptaki, chronimy też ludzi – mówi Monika Pinkowska, koordynator medialny Stowarzyszenia SPES. – Nasi stolarze uczą się potrzebnych umiejętności zawodowych, a część z nich jest już na poziomie instruktorskim. Zależało nam, żeby ta rehabilitacja była jak najbardziej zbliżona do pracy, dawała satysfakcję od chwili przywiezienia deski z tartaku do momentu sprzedaży. Powstają gotowe produkty ale też budki do samodzielnego montażu, np. z myślą o dzieciach – dodaje. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Jakie budki są rozdawane? Jak i kiedy je wieszać?

Po budki można się zgłaszać wysyłając maila na adres: katoobywatel@katowice.eu. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki, a także krótkie uzasadnienie. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.

Budka lęgowa typu A, według prof. J. Sokołowskiego jest najbardziej popularnym typem budki lęgowej i nadaje się dla małych ptaków – wskazuje UM. Jest ona zasiedlana przez wszystkie sikory, wróbla, mazurka i kowalika, a także krętogłowa, muchołówkę żałobną i inne małe dziuplaki. Podwójne wyciągane drzwiczki zapewniają ochronę przed drapieżnikami oraz umożliwiają czyszczenie budki przed okresem lęgowym. Budka wyposażona jest też w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie. Jest naturalna, nieimpregnowana i nieheblowana, bezpieczna dla ptaków i środowiska naturalnego. Na froncie widnieje czarne logo miasta – serce, a z boku logo Stowarzyszenia SPES.

Budki lęgowe typ A nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Wieszamy je najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią – sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.  Okres, w jakim możemy zawiesić budki, zaczyna się już jesienią i kończy zimą (połowa marca). Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca – dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić. Więcej informacji: http://katoobywatel.katowice.eu/

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Katowice

Partner Portalu

Partner Portalu