Drzewa tlenowe

W Katowicach sadzą tzw. drzewa tlenowe

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach (KZGM) realizuje nasadzenia nowych drzew – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM). Nie byłoby w tym nic dziwnego – zakład regularnie przeprowadza takie działania – gdyby nie gatunek, na który się zdecydowano. To tzw. drzewa tlenowe, będące jednymi z najszybciej rosnących na świecie. Nowe drzewa pojawiły się w Katowicach-Zawodziu, jedno z nich zostanie także posadzone przy ul. Grażyńskiego – zaznaczył ratusz.

„Drzewa tlenowe” i ich walory

Na lokalizację nowych drzew wybrano plac zabaw pomiędzy ul. Cynkową a ul. 1 maja. W gorące i słoneczne dni dadzą one ulgę bawiącym się dzieciom i ich opiekunom. – Drzewa oxytree, a właściwie to odmiany uprawnej paulowni, tworzą gęste korony. Ich liście osiągają rozmiar kilkukrotnie większy od ludzkiej dłoni. Tym samym dają schronienie przed słońcem. Ponadto drzewa pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, w zamian za to produkując tlen, nawet 10-krotnie więcej w porównaniu do innych gatunków – tłumaczył Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

Co ważne, na osiągnięcie pełni tych korzystnych właściwości nie trzeba będzie długo czekać. Drzewa charakteryzują się imponująco szybkim tempem wzrostu, który rocznie może wynieść nawet 3 metry. Po sześciu latach mogą osiągnąć wysokość 16 metrów przy średnicy wynoszącej ok. 30 centymetrów. Ciekawą właściwością jest też możliwość odradzania się drzewa z pnia zniszczonego na przykład przez mrozy – wskazał UM.

Łącznie posadzonych zostanie pięć takich drzew. Cztery przy placu zabaw przy ul. Cynkowej oraz jedno w rejonie ul. Grażyńskiego – zapowiedział magistrat.

Więcej zieleni w Katowicach

Akcja sadzenia drzew to jeden z elementów szerokiej kampanii Katowic oraz spółek i zakładów miasta. Chodzi o akcję na rzecz wprowadzania zieleni do przestrzeni miejskiej i dbania o środowisko. Jak zapewniał ratusz, KZGM regularnie przeprowadza nowe nasadzenia, dba o dotychczasowe zieleńce, a także wspiera mieszkańców w realizacji ich inicjatyw. Do podlewania zieleni w wielu miejscach wykorzystywana jest deszczówka, która zbierana jest łącznie w kilkudziesięciu pojemnikach, a ich średnia pojemność to ok. 300 litrów. Ponadto trwa budowa czterech nowych parków i zazielenianie ulicy Warszawskiej, gdzie pojawi się kilkadziesiąt drzew, kilka tysięcy krzewów, bylin, traw i pnączy.

Na podstawie nadesłanej informacji (opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza – KAW)

fot. KAW

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny