Każdy mieszkaniec i każda firma będą mogli zaangażować się w tworzenie nowych terenów zieleni w Rzeszowie – poinformował Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Pozwoli na to Zielony Fundusz dla Rzeszowa, który – wg zapowiedzi – wystartuje już w czerwcu.
Zielony Fundusz dla Rzeszowa – odpowiedź na potrzeby mieszkańców
Powstanie Zielonego Funduszu dla Rzeszowa to odpowiedź na inicjatywy mieszkańców, ekspertów i firm zainteresowanych poprawą przestrzeni miasta – tłumaczy rzeszowski magistrat.
– Wielokrotnie rozmawiałem z rzeszowianami, z przedstawicielami lokalnych firm, stowarzyszeń. Jest duże zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, wiele pomysłów i inicjatyw. Bardzo się z tego cieszę. Zależy mi na tym, aby rzeszowianie jak najmocniej uczestniczyli w procesie rozwijania naszego miasta. Dlatego też tworzymy Zielony Fundusz dla Rzeszowa, który uzupełni nasze miejskie działania – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Jak zapewnił UM, Fundusz wystartuje w czerwcu tego roku. Jego działanie będzie koordynowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Urban Lab Rzeszów. Każdy zainteresowany będzie mógł się zaangażować w szereg projektów. Będzie można wesprzeć duże przedsięwzięcia inwestycyjne. To np. tworzenie nowych parków, ogrodów sensorycznych i zakup wyposażenia placów zabaw. Wsparcie obejmie również mniejsze inwestycje, jak tworzenie łąk kwietnych i rabat, prowadzenie pojedynczych nasadzeń bądź współfinansowanie elementów małej architektury.
Jak zaangażować się w Zielony Fundusz dla Rzeszowa?
Trwają przygotowania nad uruchomieniem strony internetowej poświęconej tej inicjatywie – wyjaśnia UM. Na niej znajdzie się szczegółowy regulamin przedsięwzięcia wraz z informacjami, w jaki sposób można wesprzeć dane inicjatywy. W poszczególnych zakładkach na stronie znajdą się informacje dodatkowe. Na przykład o tym, jaki jest koszt zakupu drzewa bądź krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, wysiania łąki kwietnej. Osoba, firma albo stowarzyszenie zainteresowani udziałem w funduszu będą musieli wypełnić specjalny formularz. Po jego wypełnieniu z fundatorem skontaktuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w celu podpisania umowy dotyczącej wsparcia.
– Na stronie internetowej funduszu będą też zamieszczone gotowe projekty przygotowane przez zarząd zieleni. Będzie można wesprzeć ich realizację zakupem cegiełki. Oczywiście nie chcemy się ograniczać tylko do gotowych projektów. Na stronie będzie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm, przedsiębiorstw będą mogły być realizowane. Czyli będzie można np. współfinansować posadzenie drzewa wybranego przez fundatora na wskazanym przez niego miejskim terenie – powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Zielony fundusz jako uzupełnienie innych inicjatyw
Jak przypomina UM, Fundusz uzupełni coroczne proekologiczne działania miasta, a tych – jak przekonuje magistrat – jest wiele. W ubiegłym roku w Rzeszowie powstało sześć nowych ogrodów kieszonkowych, m.in. przy ul. Kurpiowskiej i przy al. Sikorskiego. Kontynuowano budowę parku przy ul. Błogosławionej Karoliny, rozpoczęła się rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Posadzono ponad 1,3 tys. drzew. W tym roku powstaną kolejne miejskie ogrody, m.in. przy ul. Sportowej, Dębickiej i Staszica. Posadzonych zostanie kolejne tysiąc drzew.
– Realizując kolejne przedsięwzięcia, walczymy mocno także o ochronę zieleni istniejącej. Staramy się uratować każde drzewo, zmieniać projekty inwestycyjne w ten sposób, aby chronić drzewa – podkreślił prezydent Rzeszowa.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)