Ulica bezpieczna dla żab

Ulica bezpieczna dla żab w Gdańsku

W odpowiedzi na okres godowy płazów, 19 kwietnia br. w Gdańsku zamknięto fragment ul. Michałowskiego. Poinformował o tym Urząd Miejski w Gdańsku (UM). Magistrat wskazał, że żaby, jak co roku podjęły wędrówkę ze swych zimowych legowisk do pobliskich zbiorników wodnych. Niektóre z nich mogą zginąć pod kołami samochodów. Dlatego tam, gdzie wędrujących płazów jest szczególnie dużo podjęto działania, dzięki którym ulica jest bezpieczna dla żab.

Ulica bezpieczna dla żab – na Michałowskiego płazy nie są zagrożone

Po przebudzeniu się z zimowego snu żaby zaczynają przemieszczać się do najbliższych zbiorników wodnych. Tam składają skrzek. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, na których płazy mogą zginąć pod kołami samochodów. By temu zapobiec, takie miejsca są dodatkowo znakowane. Dzięki temu kierowcy mogą zachować wzmożoną czujność i zwracać większą uwagę na wędrujące płazy – zaznaczył UM.

W Gdańsku migrujące żaby najczęściej można spotkać w rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych. Szczególnie w okolicach ulic: Góralskiej, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej i Spacerowej. W tych miejscach prace związane z utrzymaniem zieleni oraz pozimowym oczyszczaniem jezdni będą ograniczone – zapowiedział magistrat. Na okres migracji płazów zostanie zamknięty też odcinek ul. Michałowskiego – od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Służby będą miały zapewniony dojazd. Wskazany odcinek jezdni zamknięto 19 kwietnia. Szacunkowy termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to 3–4 maja 2023 r. – zaznaczył UM.

Dodatkowo UM zapowiedział, że Wydział Środowiska zorganizuje dwie akcje edukacyjne dotyczące ochrony płazów. Wezmą w nich udział dzieci z przedszkoli i szkół znajdujących się w okolicach ul. Do Studzienki oraz ul. Michałowskiego.

W Gdańsku edukują o płazach

W stolicy woj. Pomorskiego prowadzone są działania z zakresu ekoedukacji, dotyczącej ochrony płazów. W rejonie Przedszkola nr 4, 19 kwietnia, odbyło się spotkanie z dziećmi oraz uczniami ze szkoły dla chłopców Fregata. Podczas wydarzenia edukator z Hevelianum przeprowadził pogadankę dydaktyczną. W spotkaniu wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Dzień później o tym, dlaczego warto chronić płazy, dowiedziały się kolejne osoby. To przedszkolaki z Przedszkola nr 42 oraz uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 70.

Na terenie Gdańska występuje ok. 13 gatunków płazów. Najczęściej można spotkać ropuchę szarą „bufo bufo”, rzadziej żabę jeziorową oraz żabę wodną. Warto pamiętać, że płazy – w tym wszystkie gatunki żab i ropuch – są w Polsce pod ochroną – przypomniał przy okazji UM. To bardzo pożyteczne stworzenia, odgrywające istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym komarami. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty oraz pajęczaki. Jedzą nawet ślimaki. Warto więc zadbać, by w naszych ogrodach żab było jak najwięcej – zachęcał UM.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Partner Portalu

Partner Portalu