Ukarani za wypalanie trawy

Ukarani za wypalanie trawy!

Wspólne działania policjantów z Szydłowca i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu pozwoliły na wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców wypalania traw w powiecie radomskim.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji (KGP), w ukaraniu sprawców pomocne było wykorzystanie policyjnego drona. W efekcie działań stróżów prawa 59-letni mieszkaniec powiatu radomskiego za wypalanie traw ukarany został mandatem karnym, a jak zapowiadają policjanci konsekwencje prawne zostaną wyciągnięte również wobec dwóch pozostałych mężczyzn biorących udział w tym nielegalnym procederze.

Wypalanie trawy – proceder szkodliwy dla środowiska i nielegalny

Policja tłumaczy przy okazji, że wypalanie traw wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze, zagraża bowiem roślinom i zwierzętom, niszcząc ekosystem. Część osób stosujących ten niechlubny i nielegalny proceder uważa, że wypalanie traw pomaga użyźnić glebę, a przesąd ten dementują mundurowi, podkreślając, że wypalanie pól, lasów czy nieużytków pozostawia ogromne spustoszenie i straty w przyrodzie. Jednocześnie policjanci przypominają, że za wypalanie łąk, pastwisk, a także nieużytków, rowów i przydrożnych pasów oraz szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu albo grzywna. Na tym nie koniec, bowiem jeśli podczas pożaru suchej roślinności dojdzie do zagrożenia życia ludzi lub mienia, czyn może być sklasyfikowany, jako przestępstwo, podlegające karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ukarani za wypalanie trawy – namierzeni za pomocą drona

Każdego roku wiosną dochodzi do pożarów wywołanych przez człowieka, a związanych z wypalaniem traw, dlatego właśnie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Radomiu z wykorzystaniem policyjnego drona przeprowadzili na terenie powiatu szydłowieckiego wspólnie działania skierowane przeciwko podpalaczom. W ich trakcie funkcjonariusze zauważyli palący się dużych rozmiarów teren porośnięty trzciną i trawą. Jak podaje KGP, kiedy stróże prawa dotarli na miejsce zastali właściciela gruntu, który oświadczył, że w ten sposób chciał oczyścić działkę. 59-mieszkaniec powiatu radomskiego został ukarany przez policjantów mandatem karnym, a wobec dwóch pozostałych mężczyzn także zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne – zapowiada policja.

Policja odwołuje się także do apelu mł. bryg. Karola Kierzkowskiego, oficera prasowego Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który przypomina: „Brak opadów deszczu oraz ciepła i słoneczna pogoda sprzyjają powstawaniu pożarów w lasach oraz traw na terenie woj. mazowieckiego. Niestety, niemal wszystkie pożary spowodowane są umyślnymi podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi przebywających w pobliżu terenów leśnych oraz na łąkach i nieużytkach rolnych. Od 1 stycznia 2020 roku powstało już ponad 4400 pożarów traw oraz 1000 pożarów w lasach.”.

Na podstawie policja.pl

fot. policja