Poznań ma trzy nowe pomniki przyrody. Jak poinformował Urząd Miasta Poznania, są to wyjątkowo duże i wiekowe drzewa: dąb, klon i platan. Decyzję w tej sprawie, we wtorek, 16 kwietnia br., podjęli miejscy radni.
Trzy nowe pomniki przyrody – jakie to drzewa?
Jak wskazał magistrat, wśród poznańskich pomników znalazł się okazały klon srebrzysty im. prof. Zbigniewa Zakrzewskiego. Jego szacowany wiek to 105 lat, a obwód jego pnia wynosi 271 cm. Rośnie on na terenie skweru Zielone Ogródki w rejonie ulic Zielonej i Strzeleckiej. Wiekowy platan klonolistny znajduje się natomiast na Dziedzińcu Różanym, na tyłach Centrum Kultury Zamek. Drzewo to ma ok. 190 lat i obwód pnia wynoszący 411 cm. Ten pomnik przyrody nosi od teraz imię prof. Magdaleny Abakanowicz – zaznaczył UM. W wyniku podjętej uchwały, w sposób szczególny chroniony będzie też dąb szypułkowy rosnący w parku Kasserna na os. Chrobrego. Ten znajdujący się na poznańskim Piątkowie pomnik przyrody otrzymał imię Jadwigi Andegaweńskiej. Charakteryzuje się on obwodem pnia wynoszącym 319 cm i szacunkowym wiekiem – 190 lat.
Pomniki przyrody – krótkie przypomnienie
Przy okazji UM przypomniał, że pomnikiem przyrody mogą być zarówno drzewa, jak i elementy przyrody nieożywionej. Muszą jednak wyróżniać się na tle otoczenia. W przypadku drzewa może to być rozmiar, wiek lub inne aspekty – przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe. Pomnik przyrody może zgłosić każdy, musi jednak udokumentować jego walory. W przypadku roślin ważny jest także ich stan zdrowia. Dlatego wszystkie nowe poznańskie pomniki przyrody przeszły wcześniejsze badania – zaznaczył magistrat.
Jednocześnie UM podkreślił, że pomniki przyrody są objęte szczególna ochroną. Zabronione jest ich niszczenie czy umieszczanie na nich reklam. Gdy takie drzewo choruje lub starzeje się, otacza się je szczególną opieką. W stosunku do pomników przyrody istnieje obowiązek monitorowania ich stanu zdrowotnego, wykonywania cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych oraz awaryjnych – dodał UM.
Na podstawie www.poznan.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)