Trzy młode sokoły znalazły dom

W Hucie Miedzi Głogów zaobrączkowano trzy młode sokoły, które wykluły się w kwietniu w gnieździe na kominach KGHM-u. Pracownicy huty opiekują się sokołami od 2009 r., budują platformę, doglądają i obrączkują ptaki – wyjaśnił KGHM.

Trzy młode sokoły zostały zaobrączkowane

Jak tłumaczy KGHM, platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie „Koniczynka” w Hucie Miedzi Głogów II. Obrączkowanie przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt, wspierani przez wolontariuszy KGHM i pracowników huty. Pisklęta otrzymały specjalne żółte obrączki przeznaczone dla sokołów gniazdujących w mieście. W tym roku para sokołów Szira (samica) i Bohun zajęła platformę lęgową i doczekała się trzech piskląt.

Od zamontowania platformy, 45 piskląt zostało już zaobrączkowanych przez pracowników huty. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego – zaznacza KGHM. Przy okazji firma wskazała, że np. sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrał życie w Warszawie. Gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki.

Początki działań na rzecz sokołów sięgają 2008 r. Wówczas w Hucie Miedzi Głogów odnotowano nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. W odpowiedzi zamontowano platformę, a rok później wykluły się pierwsze trzy sokolątka.

Program „KGHM dla sokołów”

Populacja sokołów w Polsce rozwija się dzięki ścisłej ochronie. Spółka KGHM wspiera reintrodukcję tych ptaków, opiekując się gniazdującymi w hucie sokołami i prowadząc program „KGHM dla sokołów”. Przewidziane są również lekcje ornitologiczne dla dzieci ze szkół i przedszkoli Zagłębia Miedziowego.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl – przypomina KGHM.

Na podstawie: media.kghm.com

fot. KGHM

Partner Portalu

Partner Portalu