Trwa akcja pn. „ZOOstaw, NIE porywaj!”

Ruszyła kampania edukacyjna wskazująca, jak postępować w przypadku znalezienia młodego, dzikiego zwierzęcia. Akcja pn. „ZOOstaw, NIE porywaj!” ma uświadamiać, jak i kiedy pomagać podlotom i młodym ssakom – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).

„ZOOstaw, NIE porywaj!” – w trosce o dzikie zwierzęta

W przestrzeni miejskiej żyje dużo dzikich zwierząt. Zdarza się jednak, że ich młode są bezzasadnie zabierane przez ludzi. Wiele osób, kierując się chęcią niesienia pomocy, niepotrzebnie ingeruje w życie podlotów i młodych ssaków. Nierzadko takie działanie może mieć negatywne konsekwencje – przekonuje UM. Magistrat wyjaśnia, że maluchy pozbawiane są szansy na naukę życia pod czujnym okiem rodziców. Aby uświadomić ludziom skutki takiego działania, uruchomiono kampanię „ZOOstaw, NIE porywaj!”.

– Ta kampania dotyczy interwencji, które – choć wynikają z dobrego serca i zaangażowania – są zupełnie niepotrzebne. Przyroda doskonale sobie radzi. Ośrodki rehabilitacji nigdy nie przygotują zwierząt do dalszego życia tak dobrze, jak kilkutygodniowy pobyt z rodzicami. Porywając ptaki, pozbawiamy je możliwości nauki wszystkich umiejętności, których będą potrzebowały, żeby przetrwać w mieście i uniknąć niebezpieczeństwa – powiedziała dr Agnieszka Czujkowska, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”. – Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, nie osłabiając jednocześnie ich entuzjazmu. Bo bez ludzi dobrej woli nie byłoby nas – dodała.

Leczenie chorych i osieroconych zwierząt

– W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich – Warszawa prowadzimy profesjonalne leczenie chorych i osieroconych zwierząt. Rocznie przyjmowanych jest tam około 1400 zwierzaków. Wiosną ludzie częściej chodzą na spacery. Również w tym okresie przychodzą na świat młode zwierzęta. Część z nich jest bezpodstawnie zabierana z naturalnego środowiska, bo ludzie chcą pomóc zwierzętom. Jednak zabierając je z lasu, wyrządzają im krzywdę – podkreślił Błażej Dałek, zastępca dyrektora ds. technicznych w Lasach Miejskich – Warszawa.

„ZOOstaw, NIE porywaj!”, czyli co zrobić, gdy znajdzie się młode zwierzę

Kampania „ZOOstaw, NIE porywaj!” pokazuje, jak należy postępować w przypadku znalezienia młodego zwierzaka. Akcja nie bez powodu będzie trwała do końca czerwca 2023 r., czyli w okresie intensywnego rozrodu – wskazał UM. To w tym czasie Ekopatrol Straży Miejskiej m. st. Warszawy otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących młodych zwierząt, które w rzeczywistości nie potrzebują pomocy.

– Co roku – właśnie w okresie między kwietniem a czerwcem – na numer alarmowy straży miejskiej – 986 – wpływa najwięcej wezwań do udzielenia pomocy młodym dzikim zwierzętom. Bardzo cieszy nas wrażliwość mieszkańców Warszawy, którzy niepokoją się losem podlotów i małych ssaków. Ale trzeba powiedzieć, że w wielu takich sytuacjach ingerencja człowieka bardziej szkodzi, niż pomaga. Często, kierując się odruchem serca, tak naprawdę działamy na szkodę natury, która rządzi się własnymi prawami i, w zdecydowanej większości przypadków, poradzi sobie sama – powiedziała Magdalena Ejsmont, komendantka Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Około 10 tys. interwencji dotyczących zwierząt

W 2022 r. warszawski Ekopatrol zrealizował ok. 10 tys. interwencji dotyczących zwierząt. Jednak UM zaznaczył, że to niejedyna jednostka, która pomaga dzikim zwierzętom w stolicy.

– Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, który powstał 25 lat temu, z roku na rok przyjmuje coraz więcej skrzydlatych pacjentów. Mamy nadzieję, że kampania „ZOOstaw, NIE porywaj!” uświadomi społeczeństwo, jak należy prawidłowo postępować, gdy spotkamy uczącego się życia podlota i do ptasiego szpitala będą trafiały tylko te ptaki, które naprawdę potrzebują fachowej pomocy – podkreślił dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

Więcej o kampanii ZOOstaw, NIE porywaj!

Bohaterami kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!” są kos Wars i sarenka Sawa. To przedstawiciele gatunków, które najczęściej trafiają do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich. Ambasadorzy akcji będą udzielać wskazówek, jak działać i czego unikać w przypadku znalezienia maluszka.

W ramach akcji zaplanowano też m.in.: zajęcia w szkołach, warsztaty edukacyjne oraz spotkania z organizatorami kampanii – przedstawicielami Warszawskiego ZOO, Ptasiego Azylu, Lasów Miejskich – Warszawa i warszawskiej Straży Miejskiej.

Więcej informacji o tym, jak postępować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia, można znaleźć na stronach Warszawskiego ZOOPtasiego AzyluLasów Miejskich – Warszawa oraz Straży Miejskiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Warszawy

Partner Portalu

Partner Portalu